NA CO VŠECHNO MŮŽE BÝT ČECH HRDÝ, ŽE?  ***    zajímavé čtení, to opravdu moc lidí o hamburgeru neví …….****  A KDYŽ SE ZEPTÁTE AMERIČANA NA TO, KDE JE ČESKO…………TAK TO NA MAPĚ HLEDÁ ÚPLNĚ JINDE…..A MOŽNÁ, ŽE VŮBEC NEVÍ CO TO JE…….

Zní to jak v pohádce…………….Chudý hostinský ze Stupna, z vesnice ležící nedaleko  Zbiroha, se vydal roku 1888 do Ameriky hledat štěstí. Měl pár dolarů v kapse  a velké plány… Ten chuďas se jmenoval František Kroc. A zde začíná příběh o velkém úspěchu českého podnikatele. Jeho vnuk, již narozený v USA, Raymond Kroc (1902 – 1984), se stal jedním z největších podnikatelů  v pohostinství. Bez pověstného hamburgeru od firmy McDonald´s, by  Američané nejspíše „pomřeli hlady“. Však se do těch hamburgerů od našeho  krajana Ray Kroce zakousne denně kolem 70 milionů zákazníků ve 130 zemích světa. Jen těch restaurací fa MC Donald´s bylo v roce 2021   přes 35.000 a těch porcí bylo prodáno přes 2.3 mld. Alespoň tak uvádí Wikipedie.
Američané si tento podnikatelský úspěch až příliš přisvojují, hamburger se  stal součástí amerického stylu života, ale zcela tomu tak není …. !Nebojme se říci, že tím správným mužem, který Ameriku přivedl k tomuto   životnímu  stylu, byl již vzpomenutý Čechoameričan Raymond Albert Kroc. Vyzkoušel v životě mnoho zaměstnání, až jednou si všiml stánku s rychlým  občerstvením. Prodávali tam párek v rohlíku. Tam se zrodil  jeho velký den.

U stánku se seznámil se zakladateli firmy McDonald’s, bratry Richardem a Mouricem. Potom již pohádka, o zázračném podnikateli českého původu,  má rychlý spád.  Z vyprávění svého otce si vzpomněl Raymond A. Kroc na milované české  karbanátky. Ty patřily k tradiční české kuchyni jeho předků ze Stupna.   Však karbanátek byl vždy důležitou součástí naší české kuchyně. Místo dosavadních párků, se tak do teplé housky dostaly české karbanátky.  V roce 1955 má již Kroc pronajatou první provozovnu od firmy bratří  McDonald’s, a v roce 1961 pak celou tuto firmu odkoupil za 3 miliony dolarů.  A tak české karbanátky vyrazily ze Stupna do světa k zákazníkům.

Na té cestě do světa dostaly již nové jméno, tedy hamburger.  Raymond A. Kroc měl úspěch, svými restauracemi rychlého občerstvení dobyl brzy celý svět.  Když R. Kroc v roce 1984 zemřel,  zanechal za sebou prosperující firmu, která změnila,  jak svět, tak i Ameriku. Změnila styl rychlého občerstvení. Hamburger si dnes koupíte všude, na Aljašce, v Číně,  tak i na daleké Sibiři. Od roku 1992 i v České republice. A ten samotný název ? Ten je nejspíše podle místa odkud vyplouvaly miliony  podobných chuďasů, jako byli ti naši Krocovi. Z Hamburku.***

Kdo z těch stamilionů  Američanů, stravujících se v restauracích Mc Donald´s,   jen trochu tuší, že za tímto  hamburgerem, tedy karbanátkem v housce, je úspěch potomka českého hostinského ze Stupna? ***  Až pojedete letos na výlet, vyberte si  kouzelnou krajinu kolem Zbiroha, Radnic,   zastavte se cestou ve Stupně. Je tam pamětní deska (na bývalém hostinci)  připomínající    životní cestu Raymonda Alberta Kroce. On ten celý kraj kolem Berounky, je přímo posvátným místem romantiky i památek…Však ten kraj krásně popsal spisovatel Ota Pavel….

Autor: Petr Flener