Dobré počasí začalo přitahovat migranty k cestě do Evropy. V posledních dnech a týdnech zažívá italský ostrov Lampedusa nápor migrantů. Jen za poslední víkend se jich na tento středozemní ostrov doplavilo více než 1 300. Většina z uprchlíků byla zachráněna italskými rybáři ze člunů, na kterých se vydali na cestu ze severní Afriky.
„Příznivé letní počasí povzbuzuje migranty, aby se vydali na nebezpečnou cestu na Lampedusu a do Evropy. Téměř každou hodinu zde přistává jedna loď a situace se zhoršuje,“ pověděl serveru Arab News starosta Lampedusy Salvatore Martello.

Dodal, že identifikační středisko na ostrově je přeplněné a hrozí, že v důsledku toho budou ohrožena hygienická opatření. „Situace se tam může změnit ve výbušnou, takže pobřežní stráž přesouvá část hostů centra na jednu z karanténních lodí kotvících ve vodách Lampedusy,“ vysvětlil.

Od nedělní noci do pondělního rána se na Lampeduse vylodilo 42 migrantů včetně čtyř nezletilých a 11 žen. Mluvčí pobřežní stráže v Palermu sdělil agentuře Arab News, že dalších 60 osob, které zachránili italští rybáři na moři, je nyní na cestě na ostrov. Jakmile dorazí, budou muset být odesláni jinam, pravděpodobně do Kalábrie, protože místní centrum pro migranty je plné.

„Člun s migranty jsme zahlédli na moři, když jsme lovili ryby. Byl velmi starý a nebyl vůbec stabilní. Rozhodli jsme se přerušit práci a dostat se k nim. Nemůžete nechat lidi na moři, zejména na palubě těch vratkých plavidel, která používají k cestě. Stačila by silná vlna a převrhla by je,“ řekl Giovanni Curatolo, kapitán italské plachetnice Ettore III.

Dalších 410 migrantů zachránila o víkendu v Sicilském průlivu loď Geo Barents, kterou provozuje organizace Lékaři bez hranic. Geo Barents je jedinou lodí nevládní organizace, která stále operuje u libyjského pobřeží. V minulých dnech italská pobřežní stráž administrativně zadržela další čtyři lodě – Sea Watch 3, Sea Watch 4, Open Arms a Sea Eye – v souvislosti s byrokratickými záležitostmi.

Nevládní organizace znepokojuje masová přítomnost dětí, z nichž většina je bez doprovodu. „Jejich rodiče je svěřují jiným migrantům v naději, že se jim podaří uniknout pronásledování a utrpení. To je nejdramatičtější aspekt této nekonečné nouze, která se nyní stala běžnou,“ uvedl pro Arab News kardinál Francesco Montenegro, arcibiskup z Agrigenta.

V neděli papež František řekl, že Středozemní moře se stalo „největším hřbitovem v Evropě“, když vzpomínal na migranty, kteří zemřeli při pokusu dostat se na kontinent. Podle Mezinárodní organizace OSN pro migraci zemřelo od ledna do poloviny května letošního roku při plavbě přes moře do Itálie a na Maltu více než 500 lidí.

zdroj: parlamentnilisty.cz

RSS Protext – kultura

  • Nákupní centrum Palladium představí exotickou cestovatelskou výstavu „Tajemná Indonésie“
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Unikátní výstava „Tajemná Indonésie“ bude slavnostně otevřena vernisáží 6. 12. 2023 v 17.30 hodin v nákupním centru Palladium v Praze. Účastníci vernisáže se mohou těšit na přivítání indonéskou velvyslankyní, taneční vystoupení nebo drobné indonéské občerstvení připravené indonéskou ambasádou. Výstavou provede organizátor výstavy, jednatel cestovní kanceláře CK Livingstone, Rudolf Švaříček.Výstava […]
  • Ve Výstavní síni Mánes se konala 1. sálová aukce Art Capital
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Art Capital/1. sálová aukce/Výstavní síň Mánes/3.12.2023Ve Výstavní síni Mánes se konala v neděli 1. sálová aukce Art Capital, během které byla vydražena umělecká díla v celkové hodnotě 16,887.600 Kč, s aukční přirážkou 20 %. Do aukce se zapojilo přes 200 dražitelů a prodejnost dosáhla 81 %.Vrcholem večera a současně […]
  • Darujte zážitek plný filmové hudby
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Lámete si hlavu s dárkem pro filmového nebo herního nadšence? Se vstupenkami na koncerty Filmové filharmonie jistě nesáhnete vedle. Po novém roce chystá orchestr nejoblíbenější programy FANTASY a GAMES.Nezůstane se na ně prášit ve skříni, málokdo je bude chtít vyměnit, a navíc si je můžete užít společně. Zážitky jsou […]