Ilustrační obrázek foto Pixabay

Ruská armáda byla nucena ustoupit více než 35 kilometrů východně od Kyjeva poté, co řada úspěšných ukrajinských protiútoků umožnila silám země získat zpět města a obranné pozice podél svého hlavního města a okolních oblastí, podle britských zpravodajských služeb.

V denní zpravodajské aktualizaci poskytované britským ministerstvem obrany se Rusové vrátili k „přetíženým zásobovacím trasám“ mimo ukrajinské hlavní město, přičemž obranné síly „se pravděpodobně budou i nadále pokoušet zatlačit ruské síly zpět podél severozápadní osy z Kyjeva na letiště Hostomel“.

Mezitím, na jihu země, ruský pokus jet na západ směrem k Oděse byl do značné míry zpomalen „logistickými problémy a ukrajinským odporem“.

Aktualizace odráží řadu zpráv z tohoto týdne, které naznačují, že nyní měsíc stará invaze ruských sil na Ukrajinu se zastavila.

Ukrajinské odhodlání vedlo k tomu, že se Rusku nepodařilo dobýt jediné velké město v zemi, navzdory nadějím ruského prezidenta Vladimira Putina, že na začátku konfliktu dobývá Kyjev během několika dní.

Nevybíravé ruské ostřelování stále představuje velkou hrozbu pro životy, zejména v ukrajinských městských oblastech, přičemž místní městský úředník tvrdí, že počet obětí po ruském bombardování divadla v jihovýchodním městě Mariupol překročil 300.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenksy učinil ve čtvrtek další vášnivou prosbu k silám NATO a požádal o pomoc při neutralizaci hrozby pokračujícího ruského bombardování poskytnutím stíhaček – žádost dosud padla na hluché uši na Západě, protože spojenci NATO prokázali, že nejsou ochotni riskovat další eskalaci s Ruskem. Informuje portál RMX.

Záběry z přístavu Berďansk ukazují následky ukrajinského útoku na klíčovou ruskou výsadkovou loď Orsk, o které ukrajinské síly tvrdí, že ji zničily.