Je jím pracovní smlouva. Tu musíte nejenom podepsat, ale je třeba si ji také důkladně přečíst. Na co konkrétně doporučujeme hledět?

Délka pracovního poměru

Ta je první věcí, kterou je třeba ze smlouvy vyčíst a kterou je třeba se ze smlouvy dozvědět. Pokud nastupujete do nové práce, všímejte si délky zkušební doby. Pokud jí projdete, existují hned dvě možnosti klasických smluv:

·         Smlouva na dobu určitou

·         Smlouva na dobu neurčitou

V případě první možnosti platí smlouva jenom k určitému datu. K němu můžete být vyhozeni, nebo odejít sami. Stejně tak vám může být smlouva prodloužena. U druhé možnosti platí, že je s ní spojena výpovědní lhůta. Tu musí v případě výpovědi dodržet jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec. S tím je třeba bezpodmínečně počítat.

Výše platu

Je jedno, co jste si osobně domluvili na pohovoru. Vždy platí, že co je psáno, to je dáno. Zajímejte se proto o výši své mzdy. Obvykle je uváděna takzvaně v hrubém. Návod k přepočtu na čistou mzdu najdete na webových stránkách Hardyn.cz, které se věnují i oblasti práce a také oblasti financí. Po přepočtu zjistíte, kolik za hodinu, den či měsíc reálně dostanete.

Typ a rozsah práce

V pracovní smlouvě by mělo být také specifikováno, co budete dělat. Pokud nastupujete na určitou pozici, měl by být jasně specifikován i rozsah práce. Reálně tak po vás zaměstnavatel nemůže chtít nic jiného. S ohledem na loajalitu se stává, že čas od času zaskočíte za někoho jiného. Pokud by konaná práce dlouhodobě neodpovídala smlouvě, můžete podat výpověď. Není to nic složitého. Jako důvod můžete uvést právě porušení smlouvy. Vzor takové výpovědi najdete jednoduše online.

 

RSS Protext – kultura

  • Ministr Lipavský uvedl do funkce novou generální ředitelku Českých center
    Praha 1. prosince 2023 (PROTEXT) - Generální ředitelkou Českých center se stává Jitka Pánek Jurková. Do vedení sítě českých kulturních institutů v zahraničí přichází po šesti letech řízení jednoho z nich, Českého centra v Bruselu. Do funkce Pánek Jurkovou 1. prosince 2023 jmenoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský na základě výsledků výběrového řízení. Česká centra […]
  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]