Jeskyně Shanidar je známá tím, co se nazývá Květinový pohřeb. Mezi 10 fragmentárními neandertálskými kostrami, které zde byly objeveny v 50. a 60. letech 20. století, byl nalezen jeden se shluky pylu smíchanými s okolní nečistotou.

To bylo interpretováno jako důkaz, že kosti – patřící muži ve věku 30 až 45 let – byly pohřbeny květinami; pohřební obřad. Bylo to v rozporu s naším předchozím chápáním neandertálců jako zvířecích, nekulturovaných a neoficiálních.

Tato interpretace však byla kontroverzní a jiní předložili alternativní vysvětlení, například uložení pylu zvířetem. Informuje Science Alert.

Otázka tedy zůstává: Jak se Neandrtálci vypořádali se svými mrtvými?

Je to první kloubní neandertálský skelet vykopaný za 20 let a první z jeskyně Shanidar za více než 50 let. Zdá se, že to ukazuje na úmyslné pohřebnictví.

Archeologové pojmenovali kostru Shanidar Z.

„Tolik výzkumů o tom, jak neandrtálci zacházeli s jejich mrtvými, musí zahrnovat návrat k nálezům z doby před 60 nebo dokonce 100 lety, kdy byly archeologické techniky omezenější a které vás zatím dostanou,“ řekla archeologka Emma Pomeroy z Cambridge University v Spojeném Království.

RSS Protext – kultura

  • Ministr Lipavský uvedl do funkce novou generální ředitelku Českých center
    Praha 1. prosince 2023 (PROTEXT) - Generální ředitelkou Českých center se stává Jitka Pánek Jurková. Do vedení sítě českých kulturních institutů v zahraničí přichází po šesti letech řízení jednoho z nich, Českého centra v Bruselu. Do funkce Pánek Jurkovou 1. prosince 2023 jmenoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský na základě výsledků výběrového řízení. Česká centra […]
  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]