Glosa: Rusové plánují přistát na Slunci. Poletí v noci, aby se vyhnuli vysokým teplotám

Lidstvu se již podařilo dobýt Měsíc a pomalu se chystá na Mars. Nicméně Rusko má mnohem ambicióznější plán, kterým není nic jiného než přistání na Slunci.

Kvůli vysokým teplotám, které na Slunci panují, jsou vědci po celém světě toho názoru, že postavit vesmírnou loď, která by zde dokázala přistát je nemožné. To samé se dá říct i o ochranném skafandru, který by před těmito teplotami ochránil lidskou posádku. Ruští vědci však přišli s tak jednoduchým řešením, až je vlastně geniální – chtějí na Slunci přistát v noci.

Rusové hodlají využít toho, že v noci Slunce nesvítí, tudíž se dá předpokládat, že teploty na něm budou v noci o dost nižší.

„Počítáme s nějakým zbytkovým teplem, nicméně se dá očekávat, že během půlnoci až 4. hodinou ranní, budou na Slunci panovat teploty dost nízké na to, aby zde mohla přistát lidská posádka,“ tvrdí vedoucí projektu Anotolij Tupov.

Ruská kosmická agentura plánuje, že by posádka ke Slunci dorazila těsně před jeho západem. Zde by počkala na hranici horizontu teplostí (za touto hranicí panuje obrovský žár, který žádná pozemská loď nevydrží). Po odbití půlnoci by podle ruských vědců měly za horizontem teplostí a i za samotným Sluncem panovat teploty kolem 200 stupňů Celsia, což je teplota, kterou nejnovější ruský Sojuz bez problému vydrží. Po půlnoci se tedy může posádka vydat směrem k naší hvězdě. Zde pak bude mít přibližně 4 hodiny na průzkum povrchu, který musí následně co nejrychleji opustit a dostat se opět za horizont teplostí, jelikož Slunce začne jako každé ráno znovu vycházet a teplota se začne zvyšovat.

Rusové svým ambiciózním plánem dobytí Slunce překvapili celý svět, který se nyní drží za hlavu. Proč? Protože více než 6 miliard lidí pokládalo přistání na Slunci kvůli vysokým teplotám za nemožné, a přitom je řešení tak primitivní.

Za hlavu se drží i ředitel americké NASA.

„S tímto mě rusové velmi překvapili. Nechápu, že nás to v NASA nikdy nenapadlo. Snažili jsme se vymýšlet složité způsoby, jak se vyhnout žárů panujícím na Slunci, ale nikdy nás nenapadlo, tam letět v noci. Rusové opět ukázali, jak v praxi funguje Okamurova břitva a že nejjednodušší řešení je skutečně to nejlepší,“ prohlásil Charles Bolden, ředitel NASA.

Rusko chce uskutečnit svoji misi na Slunce do roku 2025. Momentálně probíhá výběr dobrovolníků, kteří se na tuto vzrušující výpravu vydají. Přihlásit se může každý, ale na Slunce poletí pouze 6 nejlepších. Registrovat do konkurzu se můžete na oficiálních stránkách Kremlu. Pokud se na misi nikdo nepřihlásí, budou dobrovolníci vybráni náhodně.

zdroj: Az247CZ

Přejít nahoru