Matovič má problem? Promluvil Rom: Takhle to bylo doopravdy. Romové by volili Mazureka, kdyby dostali peníze

Obec Veľká Lomnica na Slovensku má více než 5 000 obyvatel, z toho 3 300 oprávněných voličů. Pro tyto volby měla vytvořeny 3 volební okrsky. Jeden byl totožný s romskou částí obce. A právě ten se jeví jako problematický.

“Překvapila mě nezvykle vysoká účast romských voličů. Obvykle k volbám nepřijde více než 30 % voličů. Tentokrát to bylo přesně 59,46 %. Je zajímavé, jak hlasovali. Smer dostal 14 hlasů, KDH 8, Progresivní Slovensko a SaS 7, Hlas 5 a OĽaNO 598 z 671 platných hlasů. Zajímavé bylo i kroužkování, Matovič měl 501 preferenčních hlasů a další tři kandidáti 509, 420 a 369 hlasů. Taková vzácná shoda nebyla v žádných jiných volbách zaznamenána. Určitě to všechno nevzniklo kvůli zvýšené informovanosti našich Romů,” řekl Novému Času Peter Duda, dlouholetý starosta Velké Lomnice.

Když se redaktoři novin ptali místních, koho volili, mnozí se kroutili a odmítali cokoli říct. Nakonec jeden z nich prohlásil: “Gadžove volili Fica. A my jsme volili našeho Cikána – Matoviče,” řekl Laco Lacko a pak začali ostatní souhlasně přikyvovat a vykřikovat, že taky tak volili.

Promluvil Rom z osady

Romský aktivista už to prostě nevydržel a vylíčil okolnosti možného podvodu strany OĽANO, který se odehrál před volbami. Podle něj měli Romové hned po volbách dostat 500 eur. Lži o tom, že Matoviče seslal sám Bůh, jsou jasnou manipulací.

zdroj: hlavnydennik.sk

Přejít nahoru