Na webu mise se upřesňuje, že fotografie byly obdrženy koncem července.
Na vozítku je instalován spektometr Visible and Near-Infrared Spectrometer (VNIS) umožňující určit složení materiálu podle odráženého od něj světla. Vědci zatím nevědí, z čeho se skládá nález, a řekli pouze, že má „neobyčejnou barvu“ a „gelovitou strukturu“.
Průzkumný program Čchang-e 4
Čínský průzkumný program Čchang-e 4 zahrnuje tři fáze: oblet okolo družice Země, přistání na Měsíci a doprava vzorků z jeho povrchu na Zemi. Čínští inženýři a specialisté první dvě fáze úspěšně vykonali.
V roce 2013 Čína na Měsíc vyslala lunární vozítko Jü-tchu 2 (v překladu Nefritový králík). Bylo na palubě přistávacího modulu Čchang-e 3 a přistál do kráteru Sinus Iridum (Záliv duhy) 14. prosince 2013. Jü-tchu byl první umělý objekt, který od roku 1976 hladce přistál na Měsíci, tehdy to byla sovětská sonda Luna 24.
Přistání na odvrácené straně Měsíce
Letos Čína přistoupila k další fázi tohoto programu – historicky první přistání na odvrácené straně Měsíce. Za tímto účelem byla loni v květnu vypouštěna unikátní umělá družice Queqiao, jejímž cílem bylo udržení spojení mezi Čchang-e 4, první misí na odvrácené straně Měsíce a centrem řízení letů v Pekingu.
Tento úkol byl úspěšně splněn na začátku ledna, kdy Čchang-e 4 úspěšně přistál na dno kráteru Von Kármán, který leží v připolárních jižních šířkách odvrácené strany Měsíce a odeslal na Zemi fotografie. Snímky povrchu družice byly první, které byly pořízeny na malou vzdálenost. Přístroj bude shromažďovat údaje o geologické struktuře Měsíce a obsahu jeho půdy a také provede řadu nízkofrekvenčních radioastronomických pozorování.
V primárních vzorcích pláště z odvrácené strany Měsíce vědci objevili pyroxeny a oliviny – minerály o vysoké hustotě s nízkým obsahem vápníku a vysokým obsahem železa. Podle odborníků byly tyto horniny původně součástí vrchního pláště, ale následkem padání meteoritů byly vyhozeny na povrch.
Přistávací platforma a lunární vozítko Jü-tchu 2 na neprozkoumaném území úspěšně pracovaly přes čtyři měsíce a zkoumají družici Země i dnes.
(zdroj: cz.sputniknews.com, foto: Pixabay)