Al-Ezz priznáva, že an-Nusra získavala pomoc zo Spojených štátov. Teroristickej organizácii pomáhal aj Izrael, Saudská Arábia, Turecko a Katar. Podľa neho získala an-Nusra od USA milióny dolárov, protitankové rakety a dokonca aj tanky z Líbye. Ich prevoz sa uskutočňoval cez Turecko.
Od Kataru a Saudskej Arábie získala skupina zhruba 5 miliónov dolárov, Kuvajt prispel približne 4,5 miliónmi dolárov. Platili jej pritom za každú vykonanú vojenskú operáciu v sýrskej občianskej vojne. Pri operáciách pomáhali an-Nusre americkí, západní, izraelskí aj saudskoarabskí špecialisti.
Pre Izrael je takisto výhodné podporovať an-Nusru v proxy vojne (vojna cudzími rukami v cudzej krajine) v Sýrii, pretože jej členovia bojujú proti Asadovi, Hizballáhu i Palestínčanom. Pri totálnej porážke Sýrie by Izrael definitívne zmietol zo stola otázku vrátenia okupovaných Golanských výšin.
Podľa priznania Abu al-Ezza pomoc od USA vo väčšine prípadov nebola priama, ale cez ich spojencov v Perzskom zálive. V poslednom čase však USA podporovali an-Nusru aj priamo. Najväčšiu pomoc predstavovali protitankové rakety TOW, vďaka ktorým dokázala organizácia zvíťaziť v mnohých lokálnych bitkách. Výcvik jej bojovníkov v používaní rakiet viedli americkí vojenskí experti.
Podľa al-Ezza má an-Nusra dostatok protitankových rakiet, aby dokázala klásť odpor sýrskej vládnej armáde a udržala si vplyv vo viacerých strategických oblastiach. Jej členovia nepovolia vstup humanitárnych konvojov do obkľúčeného Aleppa, kým vládna armáda neuvoľní obkľúčenie cez Kastello a severné Aleppo.
(zdroj: svetkolemnas.info, foto: Pixabay)