Při samostatném incidentu čínské vojenské letadlo překročilo neoficiální hranici vzdušného prostoru na tchajwanském průlivu poté, co den předtím provedly protiraketové cvičení – což ostrov přimělo k prolétání stíhacích letadel. Čína považuje Tchaj-wan za součást svého území a mezinárodní společenství považuje otázku suverenity za hlavní potenciální bod vzplanutí.
Americká C-40A, která je vojenskou verzí Boeingu 737, vstoupila na tchajwanský vzdušný prostor se svolením, ačkoli na žádném tchajwanském letišti nepřistála, potvrdilo tchajwanské ministerstvo obrany v úterý. Píše portál Express.co.uk.
Čínský úřad pro záležitosti tchaj-wanu uvedl, že americké letadlo „poškodilo naši suverenitu, bezpečnost a práva na rozvoj a porušilo mezinárodní právo a základní normy mezinárodních vztahů“.
Prohlášení státních médií dodalo: „Byl to nezákonný čin a vážně provokativní incident.”
“Vyjadřujeme silnou nespokojenost.”
Mluvčí ministerstva zahraničí Hua Chunying později prohlásil, že Peking „rozhodně odmítá tento krok ze strany USA“ a tvrdí, že let „závažně porušuje mezinárodní právo a základní normy upravující mezinárodní vztahy“.
Dodal: „Vyzýváme USA, aby dodržovaly zásadu jedné Číny a tři společná společenství Číny a USA a okamžitě zastavily takové nezákonné a provokativní chování.”
„Čína přijme veškerá nezbytná opatření, aby zajistila zájmy národní suverenity, bezpečnosti a rozvoje.“
Americká sedmá flotila uvedla, že letadlo amerického námořnictva bylo na rutinním logistickém letu z letecké základny Kadena v Japonsku do Thajska, ale byl přesmerován na Tchaj-wan, aby se vyhnul „cvičení na východním pobřeží“.
Mluvčí vysvětlil: „Letoun C-40 letěl po vyčistěné trase poskytované tchajwanskými řídícími letového provozu, kteří prošli jejich vzdušným prostorem a přes ostrov a nikdy nebyli v tchajwanském průlivu.”