EU hodlá plošně sledovat „nezvyklé chování“

Evropská unie pracuje na vytvoření vězení 21. století; jde o šílený plán na plošné sledování všech svých občanů systémem, který by zahrnoval a spojoval informace z různých zdrojů včetně sledovacích kamer a osobních počítačů. Účelem plánu je detektovat „nenormální chování“ jedinců na celém kontinentě. Kritikové nazývají plán „orwellovský“, „zlověstný“ a „silně znepokojující“.

V širším smyslu je plán součástí pokusu o vytvoření pan-evropských federálních policejních sil, ve kterých budou informace a moc sdíleny v rámci centralizovaného systému. Je to rovněž gigantický krok směrem k vytvoření evropské CIA pověřené nikoliv sledováním zahraničních nepřátel, ale šmírováním vlastních občanů.

Sledovací systém, známý pod jménem Project Indect, slibuje sběr informací formou nepřetržitého monitorování „webových stránek, diskuzních fór, Usenet News konferencí, souborových serverů, sítí P2P a individuálních počítačů v síti.“ Vstupem do systému budou rovněž záběry CCTV kamer a další odposlechové metody. Snahou systému bude odhalit „podezřelé chování“ mimo jiné i formou analýzy tónu hlasu jednotlivých lidí (což naznačuje, že budou rovněž monitorovány soukromé konverzace) a způsobu, jakým se lidé pohybují (tzv. řeč těla – body language).

Hlavním cílem má být „automatická detekce nebezpečí a nenormálního chování nebo násilí.“

Tohle je Echelon na steroidech, rozšířený o nové technologie 21. století, nová verze desítky let starého programu NSA, který už roky sleduje občany. V roce 1999 přiznala australská vláda, že Austrálie je spolu s USA a Británií součástí sítě globálního sledování, a že systém umožňuje odposlouchávat každý mezinárodní telefonní hovor, číst každý fax a email nebo jakoukoliv radiovou komunikaci kdekoliv na planetě. Projekt Indect je v podstatě vylepšenu variantou Echelonu.

Analytik Stephen Booth z Open Europe popsal projekt jako „orwellovský“ a označil jej za „hrubé porušení soukromí“. Připomněl že Evropané si budou z vlastních daní financovat systém, který z nich předem činí viníky, pokud se neprokáže nevina.

„Profilování celé populace namísto monitorování jednotlivých podezřelých je zlověstným krokem v každé společnosti,“ doplnila vedoucí skupiny Liberty dohlížející na lidská práva Shami Chakrabarti.

„Je už tak nebezpečné dělat něco podobného na úrovni jednotlivých států. Ovšem pokud se to bude dělat plošně v celé Evropě, je to mimořádně znepokojivé,“ dodala Shami.

Projekt Indect je obrovským skokem kupředu při konstrukci mamutí sledovací sítě pro celý svět, který se tak stává vězením.

Použité metody nejsou ničím jiným, než technologickým vylepšením atavismu (návratu do minulosti) konceptu panoptika, jak jej v roce 1785 načrtl sociální teoretik Jeremy Bentham. Panoptikum je vězení zkonstruované tak, aby umožňovalo sledování (-optikum) všech (pan-) vězňů, aniž by vězňové byli schopni poznat, zda jsou sledováni. Jak to trefně pojmenoval jeden architekt, jde o „myšlenku neviditelné vševědoucnosti.“

Bentham popsal panoptikum jako „nový způsob vnucení vůle jiné vůli v kvantitě až dosud nevídané.“

Skutečnost, že jednotlivec neví, zda je orgány sledován a kdy, je klíčová v dosažení konečného cíle: udržování populace v permanentním stavu podrobení, neklidu a strachu vedoucí k sebekontrole vlastního chování.

Podle Petra Scharffa z dánského Institutu pro lidská práva je účelem panoptika podporovat „samoregulaci provokovanou trvalým dozorem“. Tento koncept byl ostatně vložen do designu mnoha současných věznic a je oblíben, neboť umožňuje zvětšit počet vězňů kontrolovaných jednotlivcem. Skutečnost, že státní orgány dnes všude kolem nás stavějí věznice podle konceptu panoptika s využitím stejných základních metod ovládání, jak je nastínil sociální teoretik Jeremy Bentham, by nám měla vyvolat mrazení v zádech a znovu nám připomenout, že svoboda je pohádkou.

A jak nedávná britská statistika potvrdila, nemá to nic společného s chytáním zločinců. Ukázalo se, že CCTV kamery v podstatě nemají absolutně žádný vliv na snížení kriminality. Nejde o zločince. Jde o to, aby se otrokům ukázalo, kdo je jejich pán. Je to psychologická hra k vytvoření a posílení vazby mezi státem a jednotlivcem.

Smyslem a cílem hry je přesvědčit jednotlivce, že vyjádření jeho svobody na veřejnosti, zúčastnění se jakéhokoliv druhu protestu, nebo pouhé otázky směrované do struktury moci, jsou „podezřelým“ činem škodícím společnosti, a že důsledky na sebe nenechají dlouho čekat. To platí pro každého, kdo se odváží překročit hranici této neviditelné vězeňské cely.

Článek EU Plans Massive Surveillance Panopticon That Would Monitor “Abnormal Behavior” vyšel 21. září na serveru prisonplanet.com. Překlad editor.

zdroj: zvedavec.org / 2009

Přejít nahoru