Před několika dny náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov poznamenal, že zatím nemůže ani potvrdit, ani vyloučit úvahy ruské strany ohledně rozmístění vojenské infrastruktury v zemích Latinské Ameriky jako třeba Kuba či Venezuela. Podle slov diplomata Rusko nyní čelí neustálému záměrnému vojenskému nátlaku provokativního charakteru. Celu situaci stěžuje i skutečnost, že Washington a jeho spojenci v rámci NATO v současné době nejsou připraveni vyhovět ruským požadavkům ohledně vzájemných záruk bezpečnosti.
Možnost zřízení vojenských základen v Latinské Americe znepokojila americkou stranu, o čemž svědčí reakce poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jakea Sullivana, který na konci minulého týdne poznamenal, že Spojené státy si v tomto případě budou počínat rozhodně.
„Pokud Rusko půjde tímto směrem, my se s tím vypořádáme rozhodným způsobem,” sdělil během svého čtvrtečního briefingu americký poradce pro národní bezpečnost.
Důvody ke znepokojení
K možnému rozmístění vojenské infrastruktury na Kubě a Venezuele se dnes vyjádřil také tiskový mluvčí prezidenta RF Dmitrij Peskov, který podotkl, že při rozhodování Moskva bude klast důraz na pozici vlád těchto států, protože se jedná o suverénní země.
„Bezesporu v kontextu nynější situace Rusko přemýšlí o tom, jak zajistit vlastní bezpečnost,” odpověděl Peskov na dotaz novinářů o možnosti rozmístění ruských základen v Latinské Americe.
Peskov také poukázal na to, že Estonsko požádalo o rozmístění na svém území většího počtu vojáků v rámci vojenského kontingentu Severoatlantické aliance, což podle slov Peskova je dalším důvodem ke znepokojení pro Moskvu.
„To je důkaz toho, že nejsme příčinou zvýšení napětí,” konstatoval prezidentův mluvčí.
zdroj: cz.sputniknews.com