Ekonomické sankce v Rusku nejsou vnímány jako trest za porušení mezinárodního práva ale snaha dosáhnout změny režimu v zemi, píše v článku na Foreign Policy Oskar Jonsson.
“Válka v Evropě není nemyslitelná. Ti, kteří chtějí věřit, že válka v Evropě je nemožná, mohou být překvapení, “řekl minulý týden americký generál Stanley McChrystal. Podle Oskara Jonssona měl generál naprostou pravdu, hovoříme o konfliktu s Ruskem.
Podle všeobecného přesvědčení, zvýšený pohyb a činnost ozbrojených sil může vést k neúmyslným kolizím a neúmyslnému vystupňování napětí. Podle Oskara Jonssona, ale Rusko již považuje své vztahy se Západem za válku a to i bez použití zbraní.
“Ekonomické sankce proti Rusku od jeho invaze na Ukrajině, nejsou vnímány jako mírná západní reakce na porušení mezinárodního práva, naopak, podle slov ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, jsou vnímány jako pokus vyprovokovat změnu režimu v Rusku.
Ruský režim je přesvědčen, že Západ má dobře zvládnutou techniku “barevných revolucí”, které mohou měnit poměry v jiné zemi, v souladu s jeho geopolitickými zájmy. Tato technika zahrnuje masivní informační útok, financování nevládních organizací, využívání zpravodajských služeb a diplomatický tlak. A to vše ve jménu demokracie, píše Jonsson.
Rusko je přesvědčeno, že Západ bojuje s ním, a to i nevojenskými prostředky. Strach je umocněn skutečností, že během 26 let ruské nezávislosti bylo Rusko vnímáno jako slabý stát s finanční a sociální krizí především v letech 1991-1999.
Každý rozumný stratég doporučuje zjistit nepřítelovy slabé a silné stránky. Rusko to vidí tak, že Západ bojuje proti němu, jako proti slabému státu a útočí nevojenskými metodami. Asymetrická odpověď podle Ruska může být i použítí tradičních vojenských metod.
I v případě strategického obsazení pobaltských zemí Američany, může Rusko porazit NATO v Pobaltí za 36-72 hodin, ruská armáda má výhodu znalosti regionu. Podle Jonssona bude Rusko usilovat o “dohodu” s Trumpem nebo “otestuje sílu” NATO.
(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)