Partnerství mezi Ruskem a Čínou je nejdůležitějším dvoustranným vztahem ve světě a dnes je to nejlepší příklad spolupráce mezi dvěma velkými mocnostmi.

Uvedl to na tiskové konferenci v Moskvě čínský velvyslanec v Rusku Li Hui. Podle amerického časopisu Newsweek tak oficiální zástupce Pekingu vyjádřil Washingtonu „zahalené odmítnutí“.

„Čínsko-ruské vztahy mají komplexního strategické partnerství jsou nejdůležitějším bilaterálním vztah na světě, a navíc, je to nejlepší vztahy mezi těmito dvěma velkými zeměmi,“ řekl podle Newsweeku čínský velvyslanec v Rusku Li Hui v Moskvě. Podle čínského diplomata Rusko a Čína spolu představují „důležitou sílu schopnou zajistit mír a stabilitu na celém světě“.

Takže Peking nevynechal příležitost ukázat Washingtonu své zahalené odmítnutí. V tomto případě, časopis poznamenal, Rusko a Čína, „dva hlavní američtí diplomatičtí a vojenští soupeři“,rozšířili v posledních letech svoji spolupráci při modernizaci ozbrojených sil, stejně jako v oblasti mezinárodní politiky.

Jak předává Newsweek, jedním z důvodů úspěchu rusko-čínské spolupráce, uvedl velvyslanec odmítnutí „přemýšlet ve styli studené války“ a politiky „vítězů a poražených“. „Obě země často kritizují americký pohled na svět v černobílých barvách a vyobrazení Ruska a Číny jako nepřátele, a nikoliv partnery,“ uvedla publikace.

Autor článku  připomněl, že jsou v posledních letech se vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy „bouřlivé“, ale s volbou Donalda Trumpa se objevila naděje na jejich zlepšení, která se však nenaplnila.

„Čína, na rozdíl od Ruska, byl stálým terčem Trumpa a jeho spojenců od samého počátku – jak do, tak i poté, co miliardář a magnát v oblasti nemovitostí převzal prezidentství. Během kampaně Trump obvinil Čínu z manipulace se směnnými kurzy a ničení pracovních míst ve Spojených státech,“ napsal Newsweek. Navíc americký ministr zahraničí Rex Tillerson, připraven zaujmout svoji funkci, nevyloučil možnost použití vojenské síly k tomu, aby přiměl Peking vzdát se svých nároků na vody západnní části Tichého oceánu, připomnělo vydání.

Podle autora materiálu se prezident Trump snažil spolupracovat s Čínou s ohledem na jadernou krize mezi USA a Severní Koreou, ale „Čína vyjádřila větší přání spolupracovat na vytvoření politického rámce s Ruskem“.

Poslední společná vojenská cvičení Ruska a Číny se také „stala nejnovějšími důkazy o rozkvětu vojenské spolupráce mezi těmito dvěma mocnostmi“, zdůraznil Newsweek. Podle něj obě země s podezřením hledí na přítomnost USA v oblasti Asie a Tichomoří. Kromě toho Moskva a Peking uskutečnily společné námořní cvičení v Baltském moři, „blízko nejsilnějšího bodu napětí mezi silami Ruska a NATO“.

„Navzdory tomu, že Peking a Moskva sdílejí protesty Washingtonu vůči jaderným zbraním v Severní Koreji, trvají na tom, aby si Trump zvolil cestu přímých jednání a zabránil provokacím a demonstraci síly v neklidném regionu,“ napsal časopis.

Navíc „Rusko a Čína spojily síly proti Západu v jiných částech světa“, uvedl autor. Například obě země podporují vládu Bašára  Asada v Sýrii. Navíc Newsweek se odkazuje na nejnovější zprávu amerického strategického výzkumného centra Rand Corporation. Podle těchto informací „podle pesimistických předpovědí mohou americké vojenské síly prohrát další válku, k níž budou vyzvány.“

(JRu, prvnizpravy.cz)

Komentáře