Americký vědec dospěl k závěru, že se svět nenaučil žít bez vojenských konfliktů navzdory vítězství nad fašismem. Nicméně velké války odděluje poměrně dlouhá doba relativního míru.
Po zpracování historických dat pomocí statistických metod, výzkumníci z University of Colorado Aaron Clauset prohlásil za neopodstatněné naděje, že po vítězství nad fašismem se svět naučil žít bez větších válečných konfliktech
V časopise Science Advances publikoval svoji práci, podle které v období od roku 1823 (francouzská intervence ve Španělsku) do roku 2003 (americká invaze a jeho spojenců do Iráku), svět zažil celkem 95 významných ozbrojených konfliktů různého stupně závažnosti mezi národy.
Na základě počtu mrtvých vojáků rozdělil Clauset války na místní i velké. Hlavním střetnutím byly bojové situace, v nichž bylo zabito více než 26.625 vojáků.
Podle něj po skončení druhé světové války počet vážných vojenských konfliktů značně klesl. Od roku 1945 bylo pouze pět takových konfliktů a periodicita 12,8 let. Podle jeho výpočtů může být mezera mezi druhou a třetí světovou válkou maximálně 205 let.
„Ve statistickém smyslu se dlouhý mír vyrovnával se situaci po výbuchu agrese, v němž lidstvo spadlo do éry „velkého násilí“. Na pozadí tohoto šílenství se dnešní řeznici musí hodně snažit zapůsobit na lidskou rasu. Obecně ovšem platí, že míra agresivity v posledních 100 let příliš nezměnila,“ shrnul Clauset. A aby se svět vyhnul třetí světové válce, muselo by dojít ke „změně myšlení“, poznamenal nepříliš optimisticky.
Americký expert v oblasti obrany a národní bezpečnosti Robert Farley předpověděl nejaktuálnější konflikty, které podle jeho názoru vybuchnou v roce 2018. V materiálu publikovaném časopisem The National Interest odborník zaznamenal snížení napětí v řadě horkých míst podle výsledků letošního roku, přičemž jako příklad uvedl Sýrii. V nadcházejícím roce se ale Farley domnívá, že dojde ke změně globálních problémů.
(JRu, prvnizpravy.cz)