Dvaačtyřicetiletý radikální islamista Sami A. si žije v Německu i přes svoji černou minulost doslova jako v bavlnce. Rodilému Tunisanovi sice byla prokázána vina a ví se o něm, že dělal tělesnou stráž Usámovi bin Ládinovi, ale přesto si nemůže na zacházení německých úřadů stěžovat. Každý měsíc mu je vypláceno ze štědrého sociálního systému téměř 1 200 eur pro něj a jeho manželku. Navíc rodina podle deníku Bild dostává asi 600 eur na čtyři děti.

A to ještě další finanční bonusy úřady v Bochumi tají, protože podléhají ochraně osobních údajů. Sami A. přitom Německu ničím nepřispěl a úřady jej naopak považují za vážnou hrozbu. Do země přijel coby student v roce 1997 z rodného Tunisu, ale místo studií se dal k islamistům a v letech 1999 a 2000 odjel do jednoho z výcvikových táborů islámských radikálů v Afghánistánu, kde mimo jiné působil v ochrance bin Ládina.

Později se vrátil zpět do Německa a nyní si užívá bezpracný život. Jedinou jeho povinností je se denně hlásit v místě svého bydliště, tedy ve zmiňované Bochumi, na zdejší policii. Deportovat jej není možné. Německé soudy dospěly k závěru, že v rodném Tunisku by s ním mohlo být špatně zacházeno a vzhledem ke svým proviněním by mohl být mučen. A tak se Sami A. může i nadále těšit ze všech benefitů žadatele o azyl.

„Jestli budete zítra ráno vstávat do práce, nezapomeňte na Samiho A. Nejspíš bude v tu dobu vyspávat. Policii se totiž musí hlásit jen jednou denně a nic jiného na práci nemá. Německý daňový poplatník jemu i celé rodině zajistí vše potřebné. Muž, který představuje hrozbu pro bezpečnost nás všech, je financován z našich peněz. Nikdo nevěří, že by se na tom mohlo něco změnit. Už jenom proto, že nesmí být deportován,“ glosuje bizarní situaci redaktor deníku Bild Christian Stenzel.

Německým úřadům nelze upřít snahu, nicméně od roku 2006 nebyly schopny Samiho A. deportovat. Islámský radikál po každém negativním rozhodnutí podává stále nové a nové stížnosti, a celý proces se tak protáhl na neuvěřitelných dvanáct let a ještě stále není konec. Bývalý bodyguard bin Ládina se mezitím spokojeně oženil a jeho čtyři děti mají německé občanství. „Zcela nestydatě a drze zneužívá náš azylový zákon. My ho musíme platit, protože ho nejsme schopni deportovat,“ zlobí se Eckhardt Rehberg z CDU.

(parlamentnilisty.cz, foto: Shutterstock)