Okresní soud v Pirkanmaa a soud v Turku neuznali obvinění proti žalovanému podle článku “Znásilnění za přitěžujících okolností”.
Soud neuznal žádný důkaz o tom, že došlo k pohlavnímu styku s použitím síly a že dítě bylo v šoku nebo jiném bezmocném stavu. Tříletý trest odnětí svobody za “škodlivé sexuální vykořisťování” tedy zůstává v platnosti.
V důsledku tohoto případu mnoho finských poslanců požadovalo, aby byl trestní zákoník pozměněn tak, že v budoucnosti by takové trestné činy mohly být potrestány přísněji.
K sexuálnímu zneužití došlo v malé obci v Pirkanmaa, pachatelem byl žadatel o azyl.
Rozhodnutí soudů prvního a druhého stupně vyvolala bouřku emocí minulý rok.
Dětská psycholožka profesorka Tuula Tamminenová v novinách Aamulehti uvedla, že dítě v žádném případě nemůže vědět, co se s ním v takových situacích děje.
Profesorka trestního a procesního práva Kari Tolvanenová podle k tomu řekla, že desetileté dítě není schopné přiměřeně vyjádřit svou vůli.
Podobné případy:
Ve Švédsku byl 17letý tzv. syrský uprchlík odsouzen minulý týden za dvojnásobné znásilnění dvanáctileté dívky. Bránil se tím, že nevěděl, že sex s 12letými je ve Švédsku nezákonný.
40letá Švédka byla znásilněna dvěma 18letými migranty z Afghánistánu. K incidentu došlo v loňském roce, ale soud je odsoudil až letos v dubnu. Ironií je, že oběť je členem skupiny na Facebooku, jejíž aktivisté se postavili proti deportaci migrantů ze Švédska.
Znásilnění je druh sexuálního násilí spočívající ve vynucení si pohlavního styku či jiné podobné sexuální aktivity proti vůli zneužité osoby. Termín je obvykle definován ve skutkové podstatě příslušného trestného činu. Za znásilnění je obvykle považován také jakýkoliv, tedy i dobrovolný sexuální styk s nezletilou osobou.
Světová zdravotnická organizace definuje znásilnění jako „fyzickým násilím nebo jinak vynucenou penetraci vulvy nebo řitního otvoru pyjem, jinou částí těla nebo věcí“ a řadí ho do širší kategorie sexuálního násilí.
(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)