Poplach ve vesmíru: Z ISS uniká vzduch

V téchto dnnech byl na vesmírné stanici ISS zaznamenán neočekávaný pokles tlaku. Nejpravděpodobnější příčinou je únik vzduchu po nějakém poškození.

0
247

Vzhledem k tomu, že únik je podle deníku The Independent velice malý, neohrožuje bezprostředně život posádky. Proto se pozemní vedení rozhodlo, aby se posádka Expedice 56 nebudila ze spánku, protože nebyla v nebezpečí. Když se posádka probudila, řídící letu v americkém Houstonu a v ruském kontrolním středisku u Moskvy nařídili posádce, aby se pokusila zjistit místo úniku.

Kosmonauti nejdříve uzavřeli jednotlivé moduly na vesmírné stanici. To je nakonec dovedlo k tomu, že únik je v části kosmické lodi Soyuz MS-09, která u stanice zakotvila ještě počátkem června. Tato loď není určena k opětovnému návratu kosmonautů, takže by případné odpojení nemělo způsobovat problémy.

Podle šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitryje Rogozina bylo zjištěno, že únik pochází z mikroprasklin způsobených patrně vnějším poškozením od mikrometeoritů.

V současnosti byly nalezené praskliny provizorně zalepeny, posádka má na tyto případy opravárenskou sadu, ale zatím ji nepoužila. Zdá se však, že stále malé množství vzduchu uniká, takže je pravděpodobné, že jsou zde další praskliny nebo není utěsnění dostatečné.

Na palubě je nyní šest členů posádky, velitel Drew Feustel, letové inženýři Ricky Arnold a Serena Auñon, Alexander Gerst z ESA a z ruské agentury Oleg Artemjev a Sergej Prokopjev.

Každopádně tlak je podle ruského řízení letu již stabilní (byť utěsnění otvoru není dokonalé), Američané však tvrdí, že stále dochází k určitému poklesu tlaku, který není zanedbatelný a hodnota úniku stále osciluje a v průměru se pohybuje na úrovní 0,6 mm.

Aktuální plán opravy spočívá ve vytvoření těsnícího prostředku, který bude přelepen nějakou z medicínské výbavy lodi. Mezitím moskevské středisko doporučilo dorovnat pokles tlaku z lodi Progress.

(SCa, www.ceskoaktualne.cz, foto: NASA)

Komentáře