Deník The Jerusalem Post oznámil, že se izraelská armáda přiznala, že dodávala teroristům IS (Daeš), které v tomto případě nazývala „povstalci“, peníze, zbraně a munici. V rámci operace „Dobrý soused“, která byla zahájena v roce 2016 a je dodnes označována za přísně humanitární misi, dodali izraelští vojáci teroristům více než 1.500 tun potravin, 250 tun oblečení, téměř milion litrů PHM, 21 generátorů a zdravotnické zařízení. Kromě toho stát Izrael vynaložil 62 mil. šekelů (přes 384 mil. CZK) na podporu syrských bojovníků.
Před několika lety z toho Izrael obvinila Sýrie poté, co vládní vojáci pravidelně zabavovali zbraně a munici s nápisy v hebrejštině. Teď se ty zprávy potvrzují.
Kromě toho se v roce 2016 objevily zprávy o zajetí izraelského brigádního generála, který měl v IS působit jako vojenský poradce pro íránskou šiítskou milicí. Reakcí izraelské strany bylo obvinění z antisemitismu…
V lednu 2017 představitel „Moatasem al-Golaní“, jedné z minimálně sedmi skupin, které dostávaly izraelskou pomoc, prohlásil: „Izrael stál na naší straně… Nepřežili bychom bez pomoci Izraele“. Operace „Dobrý soused“ byla zakončena v červenci 2018 poté, co syrská armáda opět převzala kontrolu nad Golanskými výšinami.
Nicméně dnes se můžeme s touto publikací seznámit jen podle překladů (např.ZDE) a scanů (např. ZDE). Publikace byla smazána dokonce i z „keše“ Googlu.
Důvod je jednoduchý: Armádní cenzura Izraele nařídila novinám, aby odstranily zprávu ze svých stránek, k čemuž se přiznal v interview RT jejich šéfredaktor David Brinn (viz.). Brzy poté se zpráva stala nedostupnou i v „keši“ Googlu.
K tomu dodává Michail Děljagin:
„Nikoho nepřekvapí, že ve formálně demokratickém Izraeli je vojenská cenzura, která se vměšuje nejen do věcí tisku, ale, lze-li tak soudit, i Googlu. Na toto téma neslyšíme od ruských ani zahraničních liberálů sebemenší kritickou zmínku, stejně jako k pomoci, kterou izraelská armáda řadu let poskytovala teroristům (a kterou možná v rámci nějakých jiných operací poskytuje dodnes).
Umím si představit, jaký hysterický křik by spustili tito úctyhodní všelidé s hezkými tvářemi, mezi nimi i jejich část, která si udělala ze své národnosti profesi, pokud by něco podobného dělalo Rusko dokonce i v době jedné ze dvou čečenských válek. Oni vlastně tehdy, stejně jako dnes spouštěli a spouštějí podobný křik na obranu různých teroristů a podvodníků, jen když budou zabíjet naše občany a škodit naší zemi.
Je typické, že izraelské tajné služby, máme-li věřit dostupným informacím, považují za svého nepřítele Rusko, a to nejspíš proto, že si dovoluje bojovat proti teroristům. Nikoli náhodou redaktor „Politico“ Brian Bender po rozhovorech s mnoha izraelskými armádními činiteli před návštěvou prezidenta Trumpa v květnu 2017 nabyl dojmu, že oni „nechtějí zlikvidovat IS, ale dávají přednost jeho zachování“.
(euportal.cz, foto: archiv)