“Jaký úpadek autority: kancléřka ztrácí svého nejdůležitějšího důvěrníka Volkera Kaudera a přístup k centru své vládní moci. Velká koalice už nemá žádnou budoucnost,” píše v komentáři server Spiegel Online. “Ztráta autority přichází plíživě. Úbytek důvěry, zklamání, hněv se nejprve určitou dobu hromadí a pak si prorazí cestu,” míní web, podle něhož by v situaci Merkelové už někteří impulzivnější politici skončili.
Jako důvody ztráty autority média uvádějí třeba to, že Křesťanskodemokratická unie od roku 2000, kdy je Merkelová v jejím čele, opustila řadu pravicových pozic, což části poslanců vadí. Dalším důvodem mohou být i neustálé spory v koalici a přesvědčení, že Merkelová ztrácí cit pro náladu mezi poslanci i veřejností.
“Angela Merkelová bude muset zvážit, zda frakci nebo Spolkový sněm jako celek požádat o vyjádření důvěry. Od tohoto úterý si kancléřka nemůže být jistá podporou vlastních lidí,” konstatuje list Süddeutsche Zeitung. Deník Hannoversche Allgemeine Zeitung už úterní hlasování považuje za vyjádření nedůvěry kancléřce, která se z něho zřejmě nezotaví. Debaty o změně v čele strany a vlády budou získávat na intenzitě, míní.
O vyjádření nedůvěry píše i řada dalších médií, včetně listu Freie Presse. “Eroze moci Merkelové pokračuje. Merkelová je stále slabší šéfkou nadále oslabujícího kabinetu. Podzim její vlády přišel,” uvedl deník. Také další listy vnímají situaci Merkelové jako velmi složitou. Handelsblatt píše o povstání proti Merkelové, Stuttgarter Zeitung o tom, že její moc nyní nemá žádné základy, a Landeszeitung o tom, že kancléřka promeškala vhodný okamžik pro svůj odchod.
(eurozpravy.cz, foto: Shutterstock)