Americká tanková posádka, která poskytla rozhovory pod podmínkou anonymity, ohodnotila platformu „Armata“ za obecně efektivní a zároveň upozornila na bezpečnost posádky bojového vozidla.

Současně Američané zkritizovali systém automatického nabíjení tanku, označili ji za nepraktickou a uváděli výhody manuálního nabíjení nábojů, které se používá v Abramsu.

Posádky tanků také vyjádřily názor, že složitost plně automatizované věže T-14 by mohla selhání posádky v případě jakéhokoli výpadku během bitvy.

Hlavní bojový tank T-14 „Armata“ je jediný tank ve světě třetí poválečné generace. Práce na jeho vytvoření byly zahájeny v roce 2010.

Tank je vybaven 125 mm hladkým kanónem 2A82 (s možností instalace 152 mm typu 2A83) s plně dálkově ovládaným digitálním zařízením. Za mohutným čelním pancírem je izolovaná pancéřová kapsle s posádkou, která umožňuje tankistům přežít i při přímý zásah věže a vzplanutí střeliva.

Tank může odolat čelnímu nárazu nejmodernějších a slibnějších typů protitankových střel. Moskva podepsala koncem srpna smlouvu na 132 platforem T-14 a T-15, přičemž prvních devět bude dodáno v roce 2018 a zbytek do roku 2021, uvedla agentura TASS.

M1 Abrams se 120 mm kanónem je hlavní bitevní tank Spojených států. Sériově vyráběné jsou od roku 1980. Je ve službě v armádě a námořnictvu Spojených států, Egypta, Austrálie a Maroka, stejně jako v řadě států Středního východu.

Mezi nedostatky tohoto bojového vozidla, odborníci nazývají malou sílu pancířů na straně trupu, absenci automatického nakladače a vysoké náklady na každou jednotku.

(prvnizpravy.cz, foto: Sputnik)

RSS Protext – kultura

  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]
  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]