Od 26. listopadu 2018, tedy den po incidentu v Kerčské úžině provedly Spojené státy do 4. prosince (tedy za 9 dní) celkem 18 průzkumných letů nad územím východní Ukrajiny a v těsném okolí Azovského moře. Tyto mise provádějí námořní průzkumné letouny P-8A Poseidon (specializované na protiponorkový, protihladinový a radio-elektronický boj), bezpilotní prostředky RQ-4 Global Hawk pro průzkum pozemních cílů ze základny NATO v sicilské Sigonelle a průzkumné letouny RC-135W Rivet Joint a EP-3E Aries II z podpůrné základny NATO v krétském Souda Bay.
Spolu se žádostí o povolení průjezdu hladinových plavidel U.S. Navy průlivy Dardanely a Bospor do Černého moře, napětím na Dálném východě a v japonském moři, kde torpédoborec McCampbell manévroval v těsné blízkosti Zálivu Petra Velikého, se též začalo odpočítávat 60 denní ultimátum, dané Ruské Federaci Spojenými státy, které tím oznámily svůj záměr odstoupit od Mezinárodní smlouvy o omezení jaderných zbraní středního doletu, podepsané v r. 1987.
Takže, pokud chcete vědět, kdy by mohla vypuknout válka, bude to pravděpodobně někdy mezi 20. prosincem 2018 a 1. únorem 2019. Zkuste si na tu dobu naplánovat služební cestu nebo dovolenou někde v zahraničí.
(euportal.cz, foto: archiv)