Ponorka Arihant, je poháněna jaderným reaktorem, a při svých misích tak může pod hladinou strávit dlouhé měsíce, aniž by se musela vynořit. Na její palubě se podle magazínu National Interest může nacházet až 12 raket K-15 Sagarika, které mohou nést jaderné hlavice.

Jedná se o vlajkovou ponorku postupně vznikající flotily. Kromě ní disponuje Indie ještě plavidlem třídy Akula, které má pronajaté od Ruska. Arihant je výsledkem doposud nejnákladnějšího indického zbrojního programu, jehož náklady jsou odhadovány zhruba na 13 miliard dolarů.

Vládní agentura Organizace pro obranný výzkum a vývoj (DRDO) chtěla vyvinout ponorky schopné nést atomové zbraně, a vytvořit tak jadernou triádu. Arihant byla sice dokončena již v roce 2009, dalších sedm let však byla testována a v roce 2016 dočasně vyřazena ze služby v důsledku nehody.

Rakety K-15, kterými je vybavena, mají dostřel necelých 700 kilometrů, v současnosti však armáda dokončuje nové střely K-4 Shaurya, které již budou moci, v případě nasazení, zasáhnout například hlavní město Pákistánu, Islámábád. Do výzbroje ponorky by měly být zařazeny po roce 2020.

 

Další ponorka třídy Arihant by měla být dokončena nejpozději do roku 2021. Na rozdíl od nynější verze však bude moci být vyzbrojena čtyřiadvaceti raketami K-15 nebo osmi střelami K-4. Podle magazínu National Interest začalo indické námořnictvo se stavbou dvou až čtyř dalších, ještě větších plavidel. Do poloviny příští dekády by měly být postaveny ještě čtyři modernější ponorky a nové rakety S5.

Mezitím pracuje DRDO na projektu třídy ponorek nazvané Chakra III a do roku 2022 by měla být dokončena i nová základna, ze které budou plavidla operovat. Za necelých deset let by tak měla mít Indie vlastní flotilu, která bude sloužit jako prostředek jaderného odstrašení vůči Pákistánu a Číně.

Čína i Indie se zavázaly, že nikdy nepoužijí atomové zbraně jako první. Teoreticky by tedy mezi oběma státy nemělo ani v případě vyhrocení konfliktu o sporná území dojít k jaderné válce. Pákistán však představuje větší hrozbu. Indie i Pákistán spolu v minulosti svedly již čtyři války a napětí mezi oběma zeměmi je i nadále velké.

Islámábád má na svých předsunutých základnách rozmístěny desítky taktický jaderných zbraní, které je pákistánská armáda údajně odhodlána použít i v případě konvenčního útoku. Takový scénář by pravděpodobně vyústil v odvetné údery Indie a propuknutí jaderné války. Vzhledem k tomu, kolik žije v regionu obyvatel, by si podobný konflikt mohl vyžádat desítky i stovky milionů obětí.

(zdroj: eurozpravy.cz, Tadeáš Prouza, foto: Pixabay)

 

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]