Vrah Eddie Ray Routh (vpravo) a jeho oběť Chris Kyle

Chris Kyle se narodil 8. dubna 1974 v texaském městě Odessa a v roce 1999 vstoupil do armády, v níž absolvoval náročný výcvik a kde deset let sloužil jako odstřelovač.

Během této doby se zúčastnil čtyř misí v Iráku a vysloužil si přezdívku Szajtan ar-Ramadi, tedy Ďábel z Ramádí. Nutno dodat, že zcela po právu.

Kyle totiž patří k jedněm z nejlepších sniperů, jaké kdy americká armáda měla. Zastřelil 260 lidí, byť Pentagon oficiálně potvrdil „pouze“ 160 zásahů. Jen během druhé bitvy o Fallúdži zabil 40 nepřátel, mnohem víc, než kolik se povede řadě aktivních mariňáků za celý život.

Mezi jeho největší úspěchy patří zastřelení nepřátelského odstřelovače na neuvěřitelnou vzdálenost 1920 metrů. Není proto divu, že Iráčané na něj během jeho působení v Ramádí vypsali odměnu.

 

Chris měl tuhý kořínek a byť byl několikrát zraněn, vždy se do Iráku vrátil. Šestkrát dokonce přežil výbuch miny. Služba se ale nakonec podepsala na jeho psychickém stavu.

Sniper byl oceněn medailí za statečnost, dvakrát mu byla udělena Stříbrná hvězda a pětkrát Bronzová hvězda. Vzpomínek na hrůzy z Iráku se ale nikdy vzdát nedokázal. Poté, co odešel z aktivní služby se jako veterán usadil v Texasu, kde vedl bezpečnostní firmu Craft International a trénoval odstřelovače.

Kyle o svém životě a především o pekle, které viděl v Iráku, napsal v roce 2012 knihu. Tu o dva roky později zfilmoval Clint Eastwood a snímek se stal kasovním trhákem, který kladně přijali i kritici. Sám Chris se ale jeho uvedené do kin nedožil.

2. února 2013 byl zastřelen na ranči Rough Creek v texaském Glen Rose. Jeho i dalšího bývalého vojáka, Chada Littlefielda, zastřelil voják Eddie Ray Routh, který trpěl posttraumatickou stresovou poruchou.

Routh stanul v roce 2015 před soudem, kde se ho obhajoba snažila vykreslit jako duševně nemocného člověka. Soud ale hanebnou vraždu nazval popravou a válečného veterána odsoudil na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění.

Odsouzení Eddie Ray Routha na smrt:

(zdroj: eurozpravy.cz, Ivan Hájek, foto: Dailymail.uk)

 

RSS Protext – kultura

  • Nákupní centrum Palladium představí exotickou cestovatelskou výstavu „Tajemná Indonésie“
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Unikátní výstava „Tajemná Indonésie“ bude slavnostně otevřena vernisáží 6. 12. 2023 v 17.30 hodin v nákupním centru Palladium v Praze. Účastníci vernisáže se mohou těšit na přivítání indonéskou velvyslankyní, taneční vystoupení nebo drobné indonéské občerstvení připravené indonéskou ambasádou. Výstavou provede organizátor výstavy, jednatel cestovní kanceláře CK Livingstone, Rudolf Švaříček.Výstava […]
  • Ve Výstavní síni Mánes se konala 1. sálová aukce Art Capital
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Art Capital/1. sálová aukce/Výstavní síň Mánes/3.12.2023Ve Výstavní síni Mánes se konala v neděli 1. sálová aukce Art Capital, během které byla vydražena umělecká díla v celkové hodnotě 16,887.600 Kč, s aukční přirážkou 20 %. Do aukce se zapojilo přes 200 dražitelů a prodejnost dosáhla 81 %.Vrcholem večera a současně […]
  • Darujte zážitek plný filmové hudby
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Lámete si hlavu s dárkem pro filmového nebo herního nadšence? Se vstupenkami na koncerty Filmové filharmonie jistě nesáhnete vedle. Po novém roce chystá orchestr nejoblíbenější programy FANTASY a GAMES.Nezůstane se na ně prášit ve skříni, málokdo je bude chtít vyměnit, a navíc si je můžete užít společně. Zážitky jsou […]