Nejnebezpečnější ledovec světa by se mohl rozpadnout + VIDEO

Ledovec Thwaites
Tento ledovec je odpovědný až za 4% celosvětový nárust hladiny moří. V případě tání tohoto ledovce může dojít ke zvýšení hladiny oceánů až o 60 cm. Tento ledovec také drží velkou část dalšího ledu západní Antarktidy. Pokud by se utrhl, mohlo by dojít k masivímu zvýšení hladiny moří až o 2,5 metru.

Nedávná studie objevila výraznou dutinu, která poukazuje na to, že se ledovec pomalu rozpadá. Je tedy nutné jednat!

Vědci očekávali, že najdou několik trhlin, které by podložili a snažili se díry zaplnit dalším ledem. Tato výrazná dutina je ale šokovala. Za vše mohou teplejší proudy, které pomalu oslabují spodní část ledovců. Dochází pak k trhlinám a riziku utržení ledovce.

Eric Rignot laboratoř člen Jet Propulsion Laboratory NASA říká:

,,Mysleli jsme si, že Thwaites není pevně spojen s podložím. Nové technologie nám umožňí mnohem detailněji sledovat ledovec a jeho chování v závislosti na klimatických změnách počasí a teploty vody. Můžeme tak předem odhadnout, jak rychle se globálně zvýší hladina moří.“
Černé scénáře
Černé scénáře předchozích studií odhadovaly utržení a tání ledovce během příštích 200 až 1000 let. Nově získané údaje ale ukazují, že tento jev může nastat mnohem dříve, než se původně předpokládalo. Předpokládá se, že během následujících 100 let by mělo zmizet až 120 km tohoto ledovce.

Vědci plánují v blízké době podrobnější výzkum tohoto ledovce. Tento výzkum by mohl pomoci napovědět, jaké jsou možnosti jeho „záchrany“. Některé ostrovy jsou už dnes na pokraji své existence z důvodu stále se zvyšující hladiny oceánů. V budoucnu by tak mohly zmizet ostrovní Maledivy v Indickém oceánu či Kiribati a Tuvalu v jižním Pacifiku.

(suenee.cz, foto: NASA, Youtube)

Přejít nahoru