NATO

Potrestat Rusko: NATO postupuje do Černého moře

Donald Trump v jednáních s generálním tajemníkem NATO v předvečer schůzky byl pravdaže znepokojen ne tak Ukrajinou, jako svým hlavním požadavkem – zvýšit výdaje na obranu.

„Jde o balík (opatření), který upevní rozvědku, leteckou rozvědku, a předpokládá také vyslání většího počtu lodí členských zemí NATO do Černého moře, aby zaručily bezpečnou plavbu ukrajinských lodí Kerčským průlivem a v Azovském moři,“ prohlásila Hatchinsonová.

Dodala přitom, že tato opatření mají dát pocit bezpečnosti nejen Ukrajině, ale i jiným zemím černomořského regionu – Rumunsku, Bulharsku a Gruzii.

Patřičná rozhodnutí NATO budou reakcí aliance na zadržení Ruskem ukrajinských lodí, které se pokusily nezákonně proniknout do výsostních vod RF v oblasti Kerčského průlivu loni v listopadu.

„Balík opatření“ bude projednán na schůzce ministrů zahraničí členských zemí NATO, která se má konat ve Washingtonu 3. a 4. dubna.

V předvečer schůzky ministrů zahraničí zemí NATO prezident USA Donald Trump jednal s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem, který má také 3. dubna promluvit v Kongresu.

Jak podotýká americký tisk, nehledě na vzájemné poklony Trump znovu připomenul svůj hlavní požadavek, který se už dávno stal kamenem úrazu v dialogu amerického prezidenta s jinými členskými zeměmi aliance – o zvýšení obranných výdajů na 2 % HDP.

(zdroj: cz.sputniknews.com, foto: Pixabay)

Přejít nahoru