Uvádí se, že podle prvních výsledků ve volbách do Evropského parlamentu získala nejvíc křesel (173) Evropská lidová strana. Ta sdružuje středopravicové strany a je nyní tím nejsilnějším uskupením, a to nehledě na to, že v jejím případě došlo k jistému úbytku křesel.

Na druhém místě se dle údajů umístili socialisté se 147 poslanci a třetím příčka patří liberálům, kteří obsadí celkem 102 křesel. Dále pak mají následovat Zelení se 69 křesly či konzervativci s 59. Rovněž by mělo dojít k nárůstu křesel pro pravicové populisty (na 113). Ti jsou rozděleni na dvě protiunijní frakce.

Prozatímní výsledky povolebních průzkumů by se tedy daly shrnout následovně – ubytek hlasů pro německou kancléřku Angelu Merkelovou a CDU, vítězství maďarské strany Fidesz premiéra Viktora Orbána a úspěch lidovců Sebastiana Kurze, který je kancléřem v Rakousku.

Uvádí se také, že letos byla volební účast ve většině zemí vyšší, než tomu bylo před pěti lety. Předběžné propočty hovoří o tom, že celoevropská volební účast by měla dosahovat úrovně 51 %. A to je za posledních 20 let nejvíce.

Volby a Německo

Politici ze strany CDU (Křesťanskodemokratická unie) neskrývají, že svůj výsledek 28 % vnímají jako hořké vítězství. Triumfovali však Zelení, jelikož panika kolem klimatické změny jim zaručila výsledek přes 20 procent. Propadli se ale sociální demokraté, a to na úroveň 16 %. Naopak jistý nárůst zaznamenala protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD).

Volby a Maďarsko

Velmi dobře si vedla maďarská strana Fidesz, v jejímž čele stojí Viktor Orbán. Ta měla podle průzkumu získat až 56 % hlasů. Na dalších dvou místech se pak umístily dvě socialisticky orientované strany s jedenácti a deseti procenty hlasy. Dále pak nacionalistický Jobik získá údajně 9 % a Liberální strana celkem 5,5 %.

Volby a Rakousko

Průzkum pro stanice ORF, APA a ATV tvrdí, že v Rakousku ve volbách vyhráli lidovci kancléře Sebastiana Kurze s 34,5 %. Jen o příčku pod nimi jsou sociální demokraté s 23,5 procenty. Třetí místo si vybojovala Svobodná strana Rakouska, kterou nedávno poznamenal skandál bývalého předsedy Stracheho. I přesto však dokázala získat až 17,5 % hlasů. Uvádí se, že Zelení mají asi 13,5 % hlasů a strana NEOS si měla vysloužit osm procent.

Volby a Česko

Průzkumy v České republice zatím naznačují, že ve volbách zvítězí strana českého premiéra Andreje Babiše, ANO, a to s výsledkem 21 %. Na druhém místě se podle odhadů mají umístit Piráti s 15,3 %, za nimi má následovat ODS (12,3 %), dále pak SPD Tomia Okamury (11,1 %), TOP/STAN (10,4 %), KSČM (6,9%) a KDU-ČSL (6,2 %). Daný průzkum zveřejnil server Politico.

K předběžným výsledkům se vyjádřil i europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, který přehled sdílel na Twitteru.

Volby a Slovensko

 

© AFP 2019 / VLADIMIR SIMICEK
Kiska se vyjádřil k eurovolbám: Mrzí mě jen potvrzení nárůstu síly extremistů
Už i Slováci znají předběžné výsledky. Podle všeho u našich sousedů vyhrála neparlamentní proevropská koalice „Progresivní Slovensko/Spolu“. Předstihla tak vládní Směr-SD Roberta Fica. Na třetím místě se tentokrát usadila krajně pravicová strana Mariana Kotleby – Lidová strana Naše Slovensko.

Výsledky voleb v ostatních zemích

Ve Francii volby do europarlamentu podle odhadů mělo ovládnout krajně pravicové Národní sdružení političky Marine Le Penové, a to s 24 procenty. Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona je na druhém místě (22 %).

Podle průzkumu na portálu gazeta.pl v sousedním Polsku zvítězila vládní strana Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczynského (42,4 %). Jako druhá se umístila strana Evropská koalice s 39,1 procenty. Do této koalice přitom patří pětice největších opozičních stran od pravého středu doleva: Občanská platforma, Polská lidová strana, Svaz demokratické levice, Nowoczesna a Zelení.

Belgie kromě voleb do EP řeší i volby parlamentní. Uvádí se, že ve Vlámsku posílila krajně pravicová strana Vlámský zájem, kdežto ve Valonsku a v Bruselu vítězí socialisté.

V Řecku zabodovala opoziční konzervativní Nová demokracie, čímž v eurovolbách porazila vládní levicovou formaci SYRIZA.

I Irsko už ví, jak to všechno údajně dopadlo. Zde vedla konzervativní vládní strana Fine Gael, které podle odhadů dalo hlas až 29 % lidí. Úspěšné byly letošní volby i pro stranu Zelených, která letos díky výsledku (15 %) získá nejméně dva mandáty.

(zdroj: cz.sputniknews.com, foto: Pixabay)