EU pozorně sleduje, jak se nastupující prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskiy připravuje na úřad. Podporuje proevropské aspirace Ukrajiny, ale Zelenskiy je neznámí, komik bez politických zkušeností.

Bude se muset vypořádat s Moskvou, která v roce 2014 připojila Krym a začala podporovat vzpouru na východní Ukrajině, která zabila více než 10 000 lidí.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který vystoupil na akci, která je dekádou projektu Východního partnerství, projektu EU s Ukrajinou a pěti dalšími postkomunistickými zeměmi na východní hranici, řekl, že strategické zájmy Ukrajiny a EU jsou „naprosto stejné“.

„Nahraďme užívání zbraní zákonem, je to něco, o co se musíme snažit každý den,“ řekl Juncker. „A musíme také ukončit dvoustranné konflikty mezi různými zeměmi východní Evropy.“

„Aby všechny konflikty – zmrazené nebo ne – skončily, musíme mít mír v našem bezprostředním sousedství. Jinak nebudeme schopni mobilizovat všechny energie, které bychom mohli dosáhnout pokroku v soudržnosti mezi našimi zeměmi.“

Juncker a jeho asistenti říkají, že Východní partnerství již prostřednictvím zjednodušených postupů poskytlo občanům těchto šesti států přibližně 3,8 milionu víz, mezi něž patří i Bělorusko, Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán a Moldavsko.

(zdroj: reuters, ceskoaktualne.cz, foto: Pixabay)

Komentáře