Drive: Nejnovější americká letadlová loď je neslučitelná s F-35!

A to kvůli skutečnosti, že stíhačka pátá generace F-35C (námořní verze) není slučitelná s aktuálními verzemi EMALS elektromagnetického katapultu (Electromagnetic Aircraft Launch System) a AAG (Advanced Arresting Gear – pokročilý uzavírací systém) této lodi, takže uvedené letouny nemohou vzlétnout a přistát na letadlové lodi „John F. Kennedy“.

Kromě toho se odpůrci projektu domnívají, že CVN-79 není schopna provádět základní funkce. Během provedených zkoušek bylo možné vzlétnout pouze s letouny F/A-18 Super Hornet a EA-19G Growler.

CVN-79 John F. Kennedy patří do projektu „Ford“. První letadlová loď projektu, CVN-78 „Gerald R. Ford“, stála Washingtonu rekordních 12,9 miliardy dolarů. Loď se začala konstruovat v roce 2009 a flotile byla převedena v roce 2017.

Celkem Pentagon plánuje postavit deset až dvanáct lodí této třídy. Část by měla vstoupit do služby až do roku 2027.

Návrh rozpočtu na obranu Spojených států v příštím roce obsahuje bod o možném pozastavení stavebního programu “Ford”, dokud se neprokáže, že jeho letadlové lodě jsou kompatibilní se stíhačka F-35C.

Jak již Prvnizpravy.cz informovaly, americký časopis Business Insider zařadit bitevnik F-35 i letadlové lodě třídy „Ford“ mezi nejhorší vojenské projekty Spojených států.

(zdroj: prvnizpravy.cz, foto: The National Interest)

Přejít nahoru