Na Marsu je produkován metan a my neznáme zdroj

Vědci, pracující s družicí Evropské kosmické agentury Mars Express, našli podle deníku New York Times na planetě, na místě zvaném Gale Crater, metan. Rovněž rover Curiosity agentury NASA zaznamenal v tomtéž místě v létě 2013 dvouměsíční zvýšení produkce metanu.

Co to tedy znamená?
Navzdory obvyklému obrazu osamělého, šíleného vědce, je věda kolektivní prací. Jeden z nejdůležitějších aspektů vědecké metody je replikace – zajišťující, že někdo může nezávisle zjistit to, co jste už objevili vy. Nález metanu nemusí být ani tak zásadním objevem pro rover či družici, avšak pro oba zároveň ano.

Marco Giuranna, vědec z italského Národního institutu pro astrofyziku napsal:

„Náš objev představuje první nezávislé potvrzení detekce metanu.“
Dr. Giuranna je hlavní výzkumný pracovník přístroje Mars Express, který provedl tato měření. Otázka, která přirozeně vyplývá z prokázání přítomnosti metanu na Marsu, je ta, čím je to způsobeno. Podle této zprávy se zde molekuly metanu neudrží na nekonečně dlouhou dobu, vzhledem k jejich objevu tedy musely vzniknout poměrně nedávno.

Zjištění také poukazují na možný zdroj metanu, vzdálený asi 300 kilometrů od kráteru Gale, který by nyní mohl být lákavým místem pro přistání NASA roveru 2020. Další spekulací je, že zdroj metanu je spíše biologický než geologický. Jedna obyčejná kráva vyprodukuje každý rok 70 až 120 kg metanu. Biologický zdroj metanu by mohl podpořit konspirativní teorie o životě na Marsu.

V současné době si nikdo netroufne potvrdit, že na Marsu existuje život. Nedávný objev však ukazuje, že tato teorie není zdaleka tak nevěrohodná.

(zdroj: suenee.cz, foto: Pixabay)

Přejít nahoru