Člověk by si myslel, že americká tajuplná tajná vojenská základna by byla pod přísnější ochranou, ale neudělala chybu. Dívají se.

Za branou kamery vidí každý úhel. Na vzdáleném kopci je bílý pick-up s tónovaným čelním sklem, který se dívá dolů na všechno pod ním. Místní obyvatelé říkají, že základna zná každou pouštní želvu a každý kousek plotu. Jiní tvrdí, že v blížící se silnici jsou zabudované senzory.

Co se přesně děje uvnitř oblasti 51, vedlo k desítkám let divokých spekulací. Existují samozřejmě mimozemské spiknutí, které jsou například galaktičtí návštěvníci schováni někde uvnitř. Jeden z více barvitých pověstí trvá na tom, že neslavný 1947 rok, kdy za prezidenta Roswelta byla havárie – vlastně sovětského letadla pilotované mutovanými trpaslíky. Trosky zůstávájí na pozemcích oblasti 51. Někteří dokonce věří, že americká vláda natočila přistání na měsíc v roce 1969 v jednom z hangárů základny.

Pro všechny mýty a legendy platí, že oblast 51 je skutečná a stále velmi aktivní. Uvnitř těchto plotů nemusí být cizinci ani film na přistání na Měsíci, ale něco se děje a jen několik málo vybraných je zasvěceno tomu, co se děje dál, v těsně sledované silnici Nevada.

„Zakázaný aspekt oblasti 51 je to, co dělá lidi, kteří chtějí vědět, co je tam,“ říká historik a kosmonaut letectví a kosmonautika Peter Merlin, který zkoumá oblast 51 více než tři desetiletí.

„A určitě je toho ještě hodně.“

Původy tajemství

Začátek oblasti 51 je přímo spojen s vývojem průzkumného letadla U-2. Po druhé světové válce, Sovětský svaz snížil železnou oponu kolem sebe a zbytek východního bloku, vytvářením blízkých inteligencí výpadků do zbytku světa.

Když Sověti v červnu 1950 podpořili invazi Severní Koreje do Jižní Koreje, bylo čím dál jasnější, že Kreml agresivně rozšíří svůj vliv.

Amerika se obávala technologie SSSR, záměrů a schopnosti zahájit překvapivý útok – pouze desetiletí, které bylo odstraněno z japonského útoku na Pearl Harbor.

Počátkem padesátých let vyslalo americké námořnictvo a letectvo letadla s nízkým letem na průzkumné mise nad SSSR, ale byly vystaveny neustálému riziku sestřelení. V listopadu 1954, prezident Eisenhower schválil tajný vývoj průzkumného letadla s názvem – U2 program.

Jedním z prvních zakázek bylo vysledovat vzdálené, skryté místo pro školení a testování.

Našli ji v jižní Nevadské poušti poblíž solného bytu, známého jako Jezero ženicha, které kdysi sloužilo jako vzdušná střelnice 2. světové války pro piloty Armádního vzdušného sboru.

Tato lokalita, která je známa svým označením mapy jako Plocha 51, se stala novou tajnou vojenskou základnou. Aby přesvědčili pracovníky, aby přišli. Kelly Johnson, jeden z předních inženýrů projektu U-2, mu dal více lákavé jméno: Ranč Ranch.

Dělat mýtus

Testování U-2 začalo v červenci 1955 a okamžitě se objevily záplavy v neidentifikovaných pozorováních létajících objektů. Pokud si přečtete podrobnosti ve zprávě CIA z roku 1992, která byla v roce 1998 odtajněna s redakcí (a následně v roce 2013 uvolněna téměř v plném rozsahu), je snadné pochopit proč.

Mnoho z těchto pozorování bylo pozorováno komerčními leteckými piloty, kteří nikdy neviděli letadlo letět v takových vysokých výškách jako U-2. Zatímco dnešní dopravní letadla mohou stoupat až na 45 000 stop, v polovině padesátých let létaly letecké společnosti ve výškách mezi 10 000 a 20 000 stopami.

Známé vojenské letadlo se mohlo dostat až na 40 000 stop a někteří věřili, že let s posádkou nemůže jít o nic výš. U-2, letící ve výškách nad 60 000 stop, by vypadalo naprosto cizí.

Úředníci letectva samozřejmě věděli, že většina těchto nevysvětlitelných pozorování jsou testy U-2, ale tyto údaje veřejnosti nesmějí zveřejňovat.

Tak, “přirozené jevy” nebo “vysoce-výškový meteorologický výzkum” stal se témou k vysvětlení pro pozorování UFO, včetně v roce 1960 když Gary Powers a jeho U-2 bylo sestřeleno nad Ruskem.

Co je také zajímavé na poslední zprávě v roce 2013, je to, že potvrzuje existenci Area 51. Zatímco verze z roku 1998 má výrazné redakční úpravy, když odkazuje na název a umístění testovacího místa U-2. Téměř neopravená verze z roku 2013 odhaluje mnohem více, včetně několika odkazů na oblast 51, jezero ženicha a dokonce i mapu plochy.

(Popular Mechanics, ceskoaktualne.cz, foto: Popular Mechanics)