Spor začal minulý týden poté, co srbský prezident Aleksandar Vučić během rozhovoru navrhl, že si přeje koupit S-400, ale na nákup by postrádal 500 milionů eur. Na jednom místě během rozhovoru Vucic dokonce prohlásil: „Srbsko je připraveno přijmout S-400 z Ruska jako dárek,“ hlásí ruská tisková agentura TASS.

„Víte, když máte takovou zbraň, nikdo na vás nebude útočit. Ani USA, ani jiní piloti nelétají tam, kde jsou S-400 funkční: Izraelští piloti nelétají nad Tureckem ani Sýrií, s výjimkou Golanských výšin. Máme letectví, které je nejsilnější než kdy předtím. Posílíme protivzdušnou obranu pomocí systémů Pantsyr a dalších věcí, které nejsou na seznamu sankcí, “uvedl Vučić v rozhovoru.

Vučić poté vysvětlil, že šel do rusko-srbského vojenského cvičení slovanského štítu, aby osobně prohlédl pokročilý systém protivzdušné obrany a sám byl svědkem jeho schopností.

Před pohovorem alespoň jeden pozoruhodný srbský deník uvedl, že Bělehrad uvažuje o nákupu nejmodernějšího protileteckého systému s dlouhodobým úvěrem, někteří dokonce říkají, že srbští důstojníci již na systémech začali omezené školení.

Spojené státy rychle odpověděly na prohlášení Vučiće a na pověsti, přičemž zvláštní zástupce USA pro západní Balkán Mathew Palmer v rozhovoru s makedonskou televizí varoval, že nákup raketového systému povede k tomu, že Washington uvalí sankce na Bělehrad.

Americké obavy se původně objevily minulý měsíc poté, co byl ruský raketový systém S-400 spolu s odpalovacími zařízeními Pantsir odeslán do Srbska na vojenskou vrtačku Slavic Shield. Akce podtrhla touhu Moskvy udržet slovanský národ a historického spojence po jeho boku, protože Bělehrad zvažuje výhody navázání užších vazeb se Západem a Evropskou unií.

Srbsko je v současné době jedinou zemí na západním Balkáně, která výslovně netoužila vstoupit do NATO, přestože se v roce 2015 připojila k programu Partnerství pro mír.

Minulý týden Palmer řekl, že rusko-srbská dohoda o obchodu se zbraněmi by mohla podněcovat americké sankce proti Bělehradu, sankce, které by mohly zahrnovat vízová pásma k zamítnutí vývozních licencí.

Vučić však tyto hrozby odmítl a řekl Srbům, že „nebát se širokých sankcí by byly Srbsku uvaleny podobné sankcím z devadesátých let během balkánských válek“, uvádí Reuters.

Turecko a Indie nedávno získaly nejmodernější ruský systém protiraketové obrany, a to k nelibosti USA. Od té doby se o nákup systému projevily zájem další země, jako je Írán, Irák, Egypt a Katar.

(Voice, foto: Shutterstock)

Komentáře