Mimozemský život není nic neobvyklého

Nová studie zkoumala, jak by fungovala planeta podobná Zemi v binárním hvězdném systému (systém, kdy se některé planety naší sluneční soustavy točí kolem dvou hvězd.) Až v 87% případů se ukázalo, že tyto planety by měly mít podobný sklon jako Země – to je považováno za jeden z předpokladů pro vznik klimatu příznivého pro život.

Možný mimozemský život

V celém vesmíru se nachází spousta hvězdných systémů, což znamená, že alespoň některé z nich by mohly mít příznivé podmínky pro vznik života, ačkoliv častěji vídáme planety, ze kterých bychom viděli dvě hvězdy. Jednohvězdné planetové systémy, jako je ten, ve kterém žijeme, se zdá býti spíše vzácnější.

Vědci porovnávali sklon Země a Marsu. Zjistili, že díky našim relativně mírným změnám náklonu je Země skvělým místem pro život. Mars má mnohem extrémnější náklony, proto je na jeho povrchu atmosféra zničená.

Poté se vědci podrobněji dívali na možnost výskytu mimozemského života v sousedním systému zvaném Alpha Centauri AB – tento systém je sousedem naší sluneční soustavy. Jedná se o binární soustavu tvořenou dvěma hvězdami označenými jako ,,A“ a ,,B“. Výsledky ovšem nebyly pozitivní. Podle vědců je mnohem větší šance potkat mimozemský život hlouběji ve vesmíru. Tam totiž vědci nacházejí jemnější náklony, více podobné těm na Zemi.

(zdroj: suenee.cz, foto: Pixabay)

Přejít nahoru