Celou takzvanou akci Babiš zahájila před několika dny německá předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová. Ta se celkem ostře pustila do českého premiéra v souvislosti s jeho údajným střetem zájmů. Komisaři Johannesi Hahnovi, který je zodpovědný za rozpočet a správu, položila šest otázek, které cílily především na poměry v České republice. Jeden z dotazů, jenž naše redakce doposud nezveřejnila, zněl například takto: „Jak Komise hodlá řešit případy, o nichž v nedávné době informovaly sdělovací prostředky, a jak hodlá zajistit, aby k podobným případům nedocházelo v budoucnu?“ Hohlmeierová se dotazovala rovněž na to, zdali plánuje Komise na základě článku 61 finančního nařízení 2018/1046 nějaké kroky za účelem šetření a přijetí opatření, pokud jde o možné situace, kdy dochází ke střetu zájmů v členských státech.

Komisař Johannes Hahn, zodpovědný za rozpočet a správu, stručně odpověděl na výše uvedené otázky například slovy, že „Evropská komise sleduje informace a sbírá stížnosti na střet zájmů, audity jsou realizovány na základě posouzení rizika ze strany Komise a v rámci sdíleného řízení monitoruje dodržování pravidel“. Naši republiku pak podporuje v uplatňování pravidel proti střetu zájmů, poskytuje nám prý také vodítka a monitoruje národní závazky.

Celá několikahodinová debata, o níž ParlamentníListy.cz informovaly ve čtvrtek, měla ještě jeden aspekt. Také o něm se doposud nehovořilo. Byla jím, jak uvedl náš zdroj, určitá výzdoba, jakou se řada poslanců pyšnila. Šlo o odznak hnutí Milion chvilek pro demokracii.

Na téma možného střetu zájmů se vyjádřila i celá řada europoslanců z dalších členských zemí. Tak například Španělka Isabel García Muñoz kritizovala Evropskou komisi za přílišnou pasivitu v situaci, kdy podle ní existují jasné doklady o střetu zájmů. „Je třeba doložit případy, vytvořit preventivní mechanismy, zasáhnout, pokud úřady Česka nejednají dostatečně,“ mínila. Poslankyně Viola von Cramon-Taubadel následně uvedla, že rozpočet EU financuje oligarchy včetně českého premiéra, který však není jediný. „Je třeba zvýšit tempo vyšetřování. Je třeba jasně vyčlenit nezpůsobilé projekty, být transparentní, změnit strukturu pobídek,“ sdělila plénu devětačtyřicetiletá Němka.

„Nechápu, jak si může Evropská komise dovolit vykládat české zákony, zákon lex Babiš (namířený) proti Babišovi,“ řekl premiér před několika dny. Reagoval tak na auditní zprávu Evropské komise k jeho údajnému střetu zájmů. Předběžná zpráva Komise na jaře uvedla, že Babiš v konfliktu je. Obsah auditní zprávy nebyl zveřejněn a oficiálně nejsou známy ani výsledky. Evropská komise ovšem zdůrazňuje, že text je tajný. Stejně hovoří i Ministerstvo pro místní rozvoj. „Z pohledu Komise je to asi konečný audit, ale z pohledu ČR to určitě není tak, že to bude akceptovat. Je to záležitost paní ministryně Dostálové. Já bych doporučil počkat, jak se vyjádří ona,“ uvedl k tématu Andrej Babiš.

(zdroj: parlamentnilisty.cz, foto: Pixabay)