Tvrdí to tím amerických vedcov v najčerstvejšej štúdii, píše server týždenníka Focus. Nabúravajú tak teóriu vedcov z virologického laboratória berlínskej nemocnice Charité, ktorí sú presvedčení o sezónnosti vírusu a jeho ústupu na jar.
Vrchol až v letných mesiacoch?
Podľa štúdie amerických vedcov nemožno hovoriť o ústupe nákazy so zvyšujúcimi sa teplotami. Svoje závery dokladajú simuláciou prenosu vírusu SARS CoV-2 do roku 2025, kedy sa šírenie nákazy s nárastom teplôt výrazne nespomalí.
“Z tejto štúdie vyplýva, že Američania počítajú s tým, že sa zrejme nevyhneme epidémiám napriek vyšším teplotám. To by znamenalo, že sezónny efekt nebude tak veľký, ako v prípade iných vírusových ochorení,” reagoval na novú štúdiu Christian Drosten, riaditeľ inštitútu pre virológiu v berlínskej Charité.
Our comprehensive shedding study on the Munich #COVID2019 cluster: proof of replication in upper resp tract, virus in stool but no live virus isolation fom stool, long shedding but no live iso after 1 week in sputum. https://t.co/Spn9Ti31Jk
— Christian Drosten (@c_drosten) March 9, 2020
Americkí virológovia v súvislosti so svojimi závermi očakávajú, že vrchol nákazy novým typom koronavírusu nastane až v letných mesiacoch. “Zo štúdie vyplýva, že medzi júnom a augustom by sme mali očakávať vrchol nákazy, potom by mal nastať ústup,” zverejnil Drosten výsledky americkej štúdie.
Mladí budú imúnni
Drosten si ale stojí na svojich záveroch a predpokladá, že šírenie sa v dôsledku teplej sezóny spomalí: “Jar a vyššie teploty nám s vírusom pomôžu, nemôžete ale čakať, že sa vlna infekcií zastaví.”
Súčasne počíta s tým, že sa mladšia populácia do leta “nakazí” a stane sa voči vírusu imúnna. Cieľom lekárov je, aby sa zabránilo šíreniu nákazy u starších osôb nad 65 rokov a ľudí, ktorí trpia chronickým ochorením. Tí sú podľa neho najohrozenejšími skupinami.
zdroj: netky.sk