Všechno se bortí. A Angela Merkelová dostala strach

„Německo je znepokojeno tím, jak jsou oslabovány organizace a konkrétní smlouvy, jejichž cílem je podporovat mezinárodní spolupráci,“ konstatovala podle agentury Reuters na včerejší konferenci v Berlíně Angela Merkelová, která dále hovořila o postupném ztrácení přímých vzpomínek na druhou světovou válku. „Lidé, kteří ji zažili, vymírají a my tak ztrácíme očité svědky tohoto globálního konfliktu,“ řekla německá kancléřka.

„Z této hrozné zkušenosti se naučili, že vedle utápění se ve smutku je důležité se snažit budovat vzájemné přátelství,“ prohlásila Merkelová, která dále hovořila o narůstajícím vlivu digitálních technologií. „Ty mění světovou ekonomiku způsobem, který lze srovnávat snad jen s vynálezem knihtisku Johannesem Gutenbergem před téměř šesti sty lety. Změny s tím spojené nemohou překonat jednotlivé státy,“

Právě proto nabývají podle Merkelové mezinárodní dohody na důležitosti. „Bohužel právě v této fázi jsou mezinárodní smlouvy a instituce oslabovány. Je to znepokojivé, protože současný světový řád vychází z našich zkušeností, které jsme učinili v souvislosti s hroznými světovými válkami minulého století,“ prohlásila Merkelová a zároveň varovala před protekcionismem, který z jejího pohledu ohrožuje světové trhy.

Celý projev Merkelové se týkal současného problematického vyjednávání mezi Evropou a Spojenými státy stran transatlantického obchodního partnerství (TTIP), ke kterému se Trumpova administrativa, na rozdíl od té Obamovy, staví odmítavě. Německá kancléřka vyjádřila lítost nad neprůchodnými jednáními a zároveň zmínila ochotu Evropy dál o těchto záležitostech společně vyjednávat.

Zároveň ale varovala před konfrontačním přístupem, čímž nepřímo kritizovala právě amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Rádi budeme dál jednat, ale nesmíme být tlačeni do kouta. Já osobně stále doufám, že Evropská unie nebude kvůli svým obchodním sporům se Spojenými státy muset zavést odvetná opatření,“ cituje Reuters kancléřku a dodává, že Trump zavedl 25% sazbu na dovoz oceli a desetiprocentní na dovoz hliníku. Evropská unie dostala výjimka do 1. června.

(parlamentnilisty.cz, foto: Shutterstock)

Přejít nahoru