K 1. květnu se otevírají informační centra národních parků a jeskyní

Během května a června se pak postupně otevřou všechna informační a turistická centra v našich národních parcích, samozřejmě za dodržení protikoronavirových bezpečnostních opatření.

“Na základě postupného rozvolňování preventivních opatření chystáme za rezort životního prostředí jistě vítané novinky. Národní parky i zpřístupněné jeskyně jsou připraveny postupně navracet svým návštěvníkům celou škálu služeb, na kterou jsou zvyklí, ovšem samozřejmě za dodržení hygienických standardů dneška, zaručujících maximální ochranu zdraví nás všech. Od turistů Ministerstvo životního prostředí očekává, že budou se stejnou vášní chránit přírodu, v nadsázce řečeno, i sami před sebou. Zprávy o lidmi způsobených požárech, rušení množících se vzácných a chráněných druhů nebo o odhozených odpadcích v přírodě jsou bohužel alarmující,” říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

“Již od prvního máje znovu otevřeme v Návštěvnickém centru Srní výběh s vlky i s veškerým zázemím. Možnost navštívit výběh s rysy a pozorovat jeleny z nové vyhlídky nabídne také Návštěvnické centrum Kvilda. Provoz všech výběhů včetně sociálních zařízení a parkovišť zajišťujeme každý den od 8:30 do 16:00 hodin,” vypočítává chystané změny ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený. Budovy šumavských návštěvnických center a informačních středisek, do jejichž interiérů se musí nainstalovat ochranné plexisklové zábrany, se budou otevírat postupně v průběhu května a června. Kromě toho pro návštěvníky již běží registrace na splouvání Vltavy. Pokud to stav vody v řece dovolí, první splutí bude možné 1. června. Od poloviny května spustí správa šumavského národního parku i registrační systém programu pro dobrodružné výpravy do nejodlehlejších šumavských koutů – Průvodci divočinou.

Novinky v Krkonošském národním parku vypočítává ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch: “Všechna informační centra otevřeme již za dva dny, tedy 1. května, krkonošská muzea v naší správě o deset dní později. Do konce června v nich bude možná prohlídka pouze individuálně, tedy bez průvodce. Akce pro veřejnost se rozeběhnou nejdříve po 25. květnu, samozřejmě jen pro omezený počet přihlášených účastníků a opět při zachování základní pravidel zdravotní bezpečnosti.”

Českošvýcarská informační střediska v Krásné Lípě, Dolní Chřibské a Jetřichovicích se otevřou k 1. květnu ve víkendovém režimu, tedy o pátcích, sobotách a nedělích. “Pokud nedojde k nečekanému zvratu ve vývoji koronavirové situace, mohla by se vrátit do plného provozu v červnu. Návštěvníkům jsou u nás dostupné všechny turistické cíle s výjimkou plavby na pramicích soutěskami Kamenice. V současné době však v národním parku platí zákaz pohybu návštěvníků mimo značené turistické cesty, a to z důvodu vysokého požárního nebezpečí,” upozorňuje Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko.

Od začátku května bude v Národním parku Podyjí v provozu návštěvnické středisko v Čížově, a to zatím pouze o sobotách, nedělích a státních svátcích od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeny budou venkovní i vnitřní prostory návštěvnického střediska s výjimkou interaktivní expozice. Ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl k tomu dodává: “Návštěvníci Podyjí se u nás mohou pohybovat po všech značených turistických i cykloturistických cestách. Upozorňujeme zejména na dodržování zákazu vjezdu motorovými vozidly na celém území parku, ta je možno odstavovat pouze na parkovištích a na povolených odstavných plochách. Neukáznění řidiči se vystavují možným sankcím. Vzhledem k probíhajícímu hnízdnímu období a času vyvádění mláďat je nezbytné se v terénu chovat bezhlučně a ohleduplně, tedy i s mazlíčky pouze na vodítku.”

Čtrnáct našich zpřístupněných jeskyní se otevře ve stejném termínu jako české hrady a zámky. “Mělo by to být pravděpodobně 25. května, ve stejném termínu plánujeme zahájit provoz i infocentra u Horního můstku propasti Macocha. Informační centrum Správy jeskyní na Skalním mlýně v Moravském krasu bude k dispozici návštěvníkům již od pondělí 4. května,” uzavírá ředitel Správy jeskyní ČR Lubomír Přibyl.

Pohyb přes hranice

S návštěvou přeshraničních národních parků našich sousedů zatím moc nepočítejte. Navštívit přes podyjskou stranu sousední rakouský Národní park Thayatal nebo překročit hranici z českošvýcarské strany na saskou, možné prozatím do odvolání není. Polsko má mít hranice uzavřené do 3. května, a to včetně tzv. “zelené hranice”. Přechody v KRNAP na polskou stranu jsou tedy do té doby uzavřené. Výjimkou není ani Cesta českopolského přátelství, která je také uzavřená. Na celém území CHKO a Národního parku Šumava fungují pouze dva oficiální hraniční přechody, přes které je za dodržení daných podmínek možné se dostat na německou stranu, což jsou Železná Ruda-Alžbětín a Strážný. Přechod v jiných místech je zakázán.

Bezpečnostní opatření

Dodržování opatření Vlády ČR proti šíření nového koronaviru, ale i všech pravidel při pobytu v přírodě a v národním parku zvláště platí bez rozdílu stejně ve všech našich zvláště chráněných územích. Dbejte proto na zvýšenou hygienickou bezpečnost, povinnost chránit si rouškou nos a ústa, neshlukovat se v hloučku více než 10 lidí a dodržovat předepsané dvoumetrové rozestupy. Návštěvníkům bude před vstupem do prostor informačních středisek k dispozici desinfekce a jednorázové rukavice. Informační centra budou vybavena např. průhlednou přepážkou nebo venkovními výdejními okénky. Při nákupu volte raději bezkontaktní platby kartou.

 

(il.foto: en.wikipedia.org)

Přejít nahoru