Německo a Francie se dokázaly nebývale rychle domluvit na tom, jak EU pomůže členským státům zasaženým koronakrizí. Půjčí si na to až 500 miliard euro. Podle německého listu Die Welt plán obsahuje v podstatě 3 zásadní body.

V prvé řadě by si měla peníze na řešení krize půjčit EU jako celek a splácet je z rozpočtů dohodnutých po roce 2028. Pokud se záměr německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona skutečně naplní, bude to znamenat, že EU jako celek bude zadlužená, ale zadlužení jednotlivých členských států papírově nevzroste, protože z Bruselu nebudou dostávat pomoc ve formě půjček, ale v podobě dotací. Takovýto model bude vyhovovat extrémně zadlužené Itálii, hodně zadlužené Francii a Španělsku.

Ve druhém bodě je však třeba říci, že členské státy nebudou moci naložit s penězi podle vlastní chuti, ale podle toho, jak budou vypsány dotační tituly. Macron s Merkelovou oznámili, že by peníze mohly směřovat do budování digitálních 5G sítí, ale také do boje s globálním oteplováním. Za tyto peníze by se tak mohly stavět např. dobíjecí stanice pro elektromobily.

Ona ‚bomba‘ skrytá v tomto návrhu tkví nejen v tom, jak rychle na něm Německo a Francie našly shodu, ale také v tom, kdo ho zaplatí. Největší břímě ponesou tradičně Němci jako nejbohatší stát Evropy, ale vydatně budou platit také země, které koronakrize postihla méně.

Nebude to totiž tak, jak to bývalo dříve, že peníze půjdou z bohatšího západního křídla směrem k chudšímu východnímu. Peníze dostanou země jako Itálie či Francie, které koronavirus zasáhl opravdu masivně a dostanou je od zemí, které koronaviru čelili úspěšněji, tedy od České republiky, Polska, Rakouska či Slovenska.

Hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler v přehledném grafu ukázal, kdo bude inkasovat a kdo bude platit.

Otázkou je, zda tyto země na plány Německa a Francie kývnou. Podle listu Die Welt se dá čekat ještě tvrdá politická bitva, ve které bude nutné dohodnut kompromis.

zdroj: parlamentnilisty.cz

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]