Ministerstvo zdravotníctva na čele s Marekom Krajčím(OĽaNO) podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s podozrením z trestného činu šírenia poplašnej správy.

Ide o informácie publikované prostredníctvom internetovej stránky Bádateľ, ktoré občanov nabádajú k občianskej neposlušnosti, mareniu prijatých opatrení na zabránenie šíreniu ochorenia COVID-19, odmietaniu očkovania a podobne. Agentúru SITA o tom v piatok informoval Komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR.

Ministrovi Krajčímu sa pritom najviac nepáči spochybňovanie nosenia rúšok, ktoré sú povinné v interiéroch. Čoraz viac odborníkov a lekárov už aj zo Slovenska ale upozorňuje na možné zdravotné problémy s tým spojené ako aj na neefektivitu ich nosenia.

Doktor Igor Bukovský vo svojom videu  vyhlásil, že doteraz nie je isté či nosenie rúšok bráni šíreniu infekcie. Názory rôznych expertov, analýz a štúdií sa podľa neho veľmi líšia. Záleží aj na tom, z čoho sú dané rúška vyrobené.

Kritizuje tiež ministerstvo zdravotníctva za vytvorenie atmosféry, že „keď budeme mať zakrytú tvár čímkoľvek, v akomkoľvek hygienickom stave, tak ste človek zodpovedný, poctivý, ktorý chráni seba a chráni druhých, a to nie je pravda.“ Viac sa dočítate TU.

Na zdravotné riziká spojené s nosením rúšok upozorňuje lekárka Zuzana Pitoňáková: „Mnoho zdravotných problémov súvisí práve s tým, že sa tie rúška nosia príliš často. Či už sú to infekcie v dutine ústnej, herpesy, alebo infekcie v nosohltane,“ povedala v rozhovore pre televíziu TA3.

Lekárka nesúhlasí so všeobecným naratívom, že sa rúškami chránime pred infekciou: “ My pred infekciami sa chránime úplne inak ako nosením rúšok a to hlavne zvýšenou hygienou, zvýšenou hygienou rúk, že si rukami toľko nesiahame na vlastnú tvár a hlavne, budovaním imunity – kvalitný spánok, dobrá strava, radosť zo života. Toto sú veci, ktoré nám omnoho viac pomáhajú chrániť nás pred infekciami ako samotné rúška.“

Pitoňáková tiež spochybňuje účinnosť rúšok: „Tie rúška z môjho pohľadu nemajú význam chránenia nás zdravých. Rúško má význam pokiaľ som chorý, vtedy má význam, pretože neohrozujem tým okolie. Ale rúško ako také mňa pred infekciou neochráni. Možno je na mieste položiť si otázku, či naozaj tie rúška sú potrebné, aby ich zdravá populácia nosila.“

Podľa lekárky ,„pre naše telá nie je prirodzené nosiť rúška.“ Z dlhodobého hľadiska si nemyslí, že je to pre ľudí zdravé, práve naopak.

Najviac nepríjemné je to najmä pre staršiu generáciu:

„Staršia populácia je omnoho krehkejšia a má veľmi pravdepodobne už aj iné ochorenia častokrát respiračné. Nosenie rúšok naozaj znižuje výmenu plynov, znižuje príjem kyslíka, spôsobuje, že tým ľuďom sa naozaj subjektívne ťažšie dýcha. Je bezpredmetné aby človek, ktorý nemá respiračnú infekciu nosil rúško, pretože to ho nijako nechráni,“ povedala lekárka Zuzana Pitoňáková.

zdroj: hlavnespravy.sk