Títo ľudia by totiž získali tzv. vakcinačný pas, ktorý má zároveň slúžiť aj ako akási motivácia k tomu, aby sa ľudia nechali zaočkovať. K veci sa teraz vyslovil aj český bývalý minister zdravotníctva a epidemiológ Roman Prymula. Čo na to hovorí?

Uvádza sa, že by tento vakcinačný pas mohol fungovať podobne ako medzinárodný očkovací preukaz, ktorý je dnes v niektorých krajinách dokonca vyžadovaný. Zdôraznime, že na spoločnom očkovacom preukaze pritom Európska komisia pracuje už dva roky.

Pokiaľ ide o samotný medzinárodný preukaz, nejde teda o žiadnu novinku. Súčasťou cestovania do niektorých oblastí je totiž očkovanie a záznam o jeho vykonaní v medzinárodne platnom a uznávanom preukaze. Toto očkovanie pri cestách do zahraničia majú na starosti špecializované pracoviská, ako strediská očkovania a cestovnej medicíny.

V danom preukaze sú zaznamenané dáta nielen o povinnom očkovaní, ale na žiadosť je možné zapísať aj dáta o pravidelnom a odporúčanom očkovaní vzhľadom k tomu, že údaje o očkovaní sú vyžadované niektorými štátmi pri vstupe na ich území alebo pri dlhodobejšom pobyte.

 

Prymula: Zo strany EÚ ide o pomerne razantnú stratégiu

K celej iniciatíve vakcinačných pasov sa teraz v rozhovore pre MF DNES vyjadril tiež český exminister zdravotníctva a epidemiológ Roman Prymula. Ten sa snažil vysvetliť, ako by tento pas v prípade koronavírusu pravdepodobne fungoval.

„Ak sa bude jazdiť do zahraničia na preukaz, ktorý povie: ja som bol očkovaný a môžem ísť kamkoľvek a nemusím dokazovať, že som bol testovaný, alebo že budem smieť chodiť bez rúška, to je podľa mňa veľká motivácia. A myslím si, že, povedzme v júni, si to zrazu ľudia rozmyslia a budú po očkovaní volať. Potom možno nebude dostatok vakcín,“ uviedol.
Dodal tiež, že si myslí, že ide zo strany EÚ o pomerne razantnú stratégiu, ako populáciu pozitívne motivovať, aby sa nechala zaočkovať. A pokiaľ ide o neho samotného, ​​uviedol, že vakcináciu tiež podstúpi.

„Populáciu nemožno premoriť prirodzenou cestou. Straty by boli veľké a efekt krátkodobý. Keď sa podarí preočkovat aj pod 60% z 15%, ktorí to prekonali, tak si myslím, že je to dostatočná hladina na to, aby sa divoká cirkulácia, čo tu je, zastavila,“ objasnil Prymula.
Avšak do tej chvíle budeme podľa jeho slov „oscilovať“ medzi rôznymi stratégiami.

„Myslím si, že by sme mali ísť cestou postupného pribrzďovania a uvoľňovania ako prudkého brzdenia a úplného otvorenia,“ doplnil epidemiológ.
Nebude to povinné, zdôrazňuje minister Blatný. „Dobrovoľnosť“ však bude asi taká, ako bolo naše plošné testovanie…

Súčasný minister zdravotníctva Jan Blatný si tiež myslí, že vakcinačný pas by mohol uľahčiť ľuďom cestovanie. V súvislosti s tým ale zdôrazňuje, že vakcína nie je a nebude povinná. A rovnako tomu má byť aj v prípade vakcinačného pásu.

„Je to len spôsob, akým sa Európska únia, kam patríme a chceme patriť, snaží pomôcť tým, ktorí budú cestovať. Určite je jednoduchšie vyjsť s kartičkou vo vrecku, ako si pred každým prechodom hraníc nechávať vykonávať vyšetrenie,“ uviedol Blatný.
Podľa nedávno zvoleného ministra je teda hlavným cieľom očkovacieho preukazu iba uľahčiť cestovanie.

„Ja ako mnohí z vás si pamätám dobu, keď sa čakalo na hraniciach, vtedy ešte s ostnatým drôtom, a prejsť hranice bolo niečo, čo si mnohí z nás nevedeli vôbec predstaviť. Teraz je to všetko inak a táto vec aj v súčasnej zložitej epidemiologickej situácii by mala zjednodušiť ľuďom cestovanie. Nič viac, nič menej, „vysvetlil.
Vyzdvihol pritom, že vo všeobecnosti tieto „pasy“ pre niektoré krajiny platia u niektorých chorôb aj dnes. A ak nie je človek očkovaný, tak je dosť možné, že ho do danej krajiny nepustia.

„Je preto možné, že sa krajiny, ktoré budú mať vysokú zaočkovanosť a Covid-19 pod kontrolou, budú brániť príchodu nakazených. To sa deje aj dnes, kedy musí mať pendler negatívny test. Variantom negatívneho testu môže byť Covid pas. Pendlerom a ľuďom, ktorí cestujú do zahraničia, to zjednoduší život. Takže to môže byť užitočný nástroj, ktorý rade ľudí pomôže,“ vyslovil sa lekár a poslanec za TOP 09 Vlastimil Válek.

Plány z jari sa opakujú?
Pripomeňme, že už na jar počas prvej koronavírusovej vlny vznikla myšlienka vystaviť namiesto vakcinančného pasu tzv. Covid pas. Práve s ním sa malo cestovať do zahraničia.

Tento nápad vtedy ako prvý vyslovil chorvátsky minister turistiky Gari Cappelli. Konkrétne tým mal na mysli zavedenie systému akéhosi „covid pasu“, ktorý by sa stal zdravotným cestovným dokumentom uznávaným naprieč celou Úniou. Cappelli uvádzal, že by tento pas občania štátov EÚ mohli používať pri ceste z aj na dovolenku, a to ako v leteckej, cestnej, železničnej i námornej doprave. Nakoniec z toho ale zišlo a podrobnejšie detaily sa na verejnosť nikdy nedostali.

Zaujímavé ale je, že samotná Európska komisia o spoločnom očkovacom preukaze uvažuje už od roku 2018.

 

Maříková: Selekcia, diskriminácia, vydieranie a zvýhodňovanie určitej skupiny osôb
Pokiaľ ide o nápad vytvoriť vakcinačný pas, vyjadrila sa k nemu aj politička Karla Maříková. U členky SPD sa ale tento nápad nestretol s pozitívnym ohlasom. V súvislosti s ním totiž hovorí o selekcii, diskriminácii, zvýhodňovaní určitej skupiny osôb či vydierania.

„Tak už je to tu selekcia, diskriminácia, zvýhodňovanie určitej skupiny osôb a vydieranie. To už sme tu raz mali, čo ešte pásku na ruku alebo rovno tetovanie? Dúfam, že sa nájde dobrý ústavný právnik, ktorý túto vládu zažaluje a bude sa ľuďom za toto musieť zodpovedať. Začne to cestovaním a bez očkovania nás nepustia do práce atď., Už teraz niektorí zamestnávatelia požadujú po zamestnancoch, aby sa nechali testovať, čo príde ďalej? „Rozčuľovala sa politička.
 

Na svojom Facebooku potom ešte v súvislosti s danou otázkou prehovorila o vládach, ktoré „nepodrobili lobotómiu mozgu“.

„Kto sa nechá zaočkovať proti koronavírusu, bude mať možnosť ľahšieho cestovania, znú plány Európskej únie. Tak budeme cestovať mimo eurofašistický spolok, kde snáď budú vlády, ktoré sa nepodrobili lobotómiu mozgu, „zakončila svoje vyjadrenie Maříková.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1530325283833509&id=614434815422565

zdroj: hlavnespravy.sk