Víme – jsme toho důkazem – že inteligentní civilizace (ano, civilizace) jsou možné. Nalezení známek dalších civilizací v galaxii Mléčná dráha není tak jednoduchá záležitost, ale máme k dispozici nástroje. Na základě našich vlastních technologických schopností můžeme extrapolovat, jaké signály může mimozemská technologie vydávat, a hledat je.

Tato znamení se nazývají technosignatury a naše úsilí při hledání mimozemské inteligence (SETI) se točí kolem nich, zejména v rádiových vlnových délkách.

„Jednou z velkých výhod hledání technosignatur na rádiových vlnových délkách je to, že jsme citliví na signály vyzařované z tisíců světelných let daleko a nezabere to tolik energie,“ astronom Jean-Luc Margot z University of California Los Angeles řekl ScienceAlert.

„Například naše vyhledávání dokáže detekovat planetární radar Arecibo ve vzdálenosti více než 400 světelných let. A dokáže detekovat vysílač, který je pouze 1 000krát silnější než Arecibo – triviální vylepšení pro vyspělou civilizaci – až do centra galaxie. Objem galaxie, který lze vzorkovat rádiovým hledáním technosignatur, je obrovský. “ Píše portál ScienceAlert.

Margot a jeho tým nedávno provedli hledání technosignatur pomocí dalekohledu Green Bank Telescope, výkonného radioteleskopu v Západní Virginii.

V dubnu 2018 a 2019 se po celkovou dobu pozorování čtyři hodiny umístili na 31 hvězd podobných Slunci kolem galaktické roviny a detekovali celkem 26 631 913 kandidátských technosignatur.

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]