Tedy, v Ostravě se dnes konal pochod „popíračů covidcaustu“. Všimněte si: nikoliv popíračů existence viru Covid-19 nebo popíračů těžkých případů nemoci včetně smrtelných, nýbrž popíračů existence brutální vražedné pandemie a především popíračů smysluplnosti vládních opatření typu zavřené obchody, restaurace, fitka a školy.

On to tedy byl pochod spíše až v závěru akce, ale k tomu později. Akce zaměřená proti covidovým vládním opatřením nazvaná „Pochod svobody“ s podtitulem „Odemkněme Česko! – klíč ke svobodě“ začala ve 14:00, s nepatrným zpožděním, na ostravském Masarykově náměstí, kde bylo připravené pódium, řečníci a také jeden písničkář, na jehož jméno si teď bohužel nevzpomenu, ale zpívat uměl. A také účastníci demonstrace, kterých bylo rozhodě více, než jsem čekal; takových možná i 500 lidí, což bylo potěšující o to víc, že byla docela zima. Svolavatele akce, majitele kavárny Davida Tesaře, stejně jako jména spolu-svolavatelů Lukáše Podluckého a Martina Kolenovského jsem neznal.

Nebudu reportovat, o čem mluvili řečníci (včetně jedné paní doktorky – pediatričky a poslanců Luboše Volného a Mariána Bojka), na to se můžete podívat zde a zde a lecos jistě správně tušíte nebo se můžete dovtípit (a ne, existenci viru na místě nikdo nepopíral). Spíše bych vypíchl, co mne na akci potěšilo a co naopak nepotěšilo. Začnu tím druhým, protože toho tentokrát bude podstatně méně. Tedy, byl jsem trochu rozpačitý z toho, že akce se brzy ze začátku tak trochu proměnila ve veřejné představení nově vznikající politické strany Manifest.cz, za kterou stojí její svolavatelé (na místě bylo možno podepsat petici za její vznik). V mediokracii a prachokracii, v nichž žijeme, se bohužel politika bez peněz dělat nedá a i když hnutím „zespoda“ určitě fandím, člověk je k takovým projektům, resp. možnosti jejich „čistého ufinancování“ pokud mají uspět, bohužel už trochu skeptický; nebylo také jasné, zda nejde jen o jednoúčelovou „proticovid“ stranu. No a druhé „zklamání“ byla informace sdělená mi přítomným známým, bývalým členem Bloku proti islámu, že vzadu za pódiem ve stánku a tedy mezi de facto organizátory sedí mj. Jana Wolfová, jejíž angažmá kdekoliv dle něj znamená průser. Úplně nemám důvod mu to nevěřit, podrobností mi sdělil víc, ale protože je samozřejmě nemám ověřené, nebudu je tady ventilovat.

Potěšujících věcí bylo mnohem více. Kromě podstatně většího množství lidí, než jsem čekal, mezi ně patřila např. přítomnost Romana Horkého z Kamelotu a Ilony Csákové, kteří (na playback, ale v dané situaci to bylo pochopitelné) zahráli a zazpívali svůj skvělý protiovidový protestsong „V dlouhém zatmění“ a já jsem jejich přítomnosti využil k tomu, abych si pořídil své v podstatě první fotky s „celebritami“ :-). Roman Horky před písní přednesl také kratší výborný projev. Za zmínku stojí také scéna, kdy na místě přítomná mladá reportérka ČT dostávala těžké kapky od jednoho z přítomných účastníků demonstrace. Sympatická byla také myšlenka „odemykání“ a „zamykání“ – před závěrečným pochodem dostal každý z účastníků od pořadatelů na papíře natištěný klíč ve tvaru srdce a bylo nám sděleno, že se odemyká levou a zamyká pravou rukou. Pak jsme vyrazili na pochod k Nové radnici; sice jsme tím trošku přiblokovali městskou i jinou dopravu, ale říkal jsem si, že když totéž mohou učinit „duhoví“, tak proč by to „popíračům covidcaustu“ mělo být odepřeno. Po cestě jsme si dobře zaskandovali hesla jako „vakcínu nechceme“, „svobodu“ apod. a na závěr pochodu jsem pak rozeskandoval průvod do té doby nepoužitým sloganem „roušky dolů“ 🙂 U nové radnice, kam už nás dorazil podstatně menší počet, než jaký byl na „Masarykáči“ – byla přece jen dost zima – jsme pak symbolicky klíčema poodemykali školy, obchody, fitness centra a další a naopak pozamykali globalisty a všechny proti občanům jednající politiky. A pak jsme se, věřím že s dobrým pocitem, rozešli domů. Napadlo mne, že místo odchodu domů jsme mohli hromadně odejít k branám fifejdské nemocnice, nabídnout se k pomoci doktorů, jak nás k tomu neustále nabádají různí svědkové covidovi. Těm by asi sklapla čelist! 😀

Tento report jsem spíchnul jen narychlo, motivován snahou o konání akce vůbec informovat, jelikož jsem předpokládál, že bude převládat „mediální ticho“; teď ale koukám, že Prima CNN už o ní taky napsala a samozřejmě nezapomněla podstatně snížit počet účastníků akce. Na mainstream nic překvapivého. Na závěr tedy už jen můj fotoreport:

 

Autor: Jakub Moravčík

Zdroj: https://jakubmoravcik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=764072