Glen Greenwald: Domácí válka proti teroru je zde

Poslední dva týdny proběhly jako vlna vydávání nových domácích policejních pravomocí i rétoriky ve jménu „boje proti terorizmu“, který je přesnou kopií nejhorších výstřelků první války proti teroru, zahájené před 20 roky. Tento trend nevykazuje jediný náznak toho, že by spolu s tím, jak se vzdalujeme od nepokojů před Kapitolem ze 6. ledna t.r., oslaboval. Opak je pravdou: ten trend stále sílí.

Jsme svědky toho, jak se z monopolů Silicon Valley (světové centrum počítačového průmyslu), valí záplava výzev k agresivnějšímu policejnímu dohledu nad vyjadřováním lidí. Viditelně zmilitarizovaný Washington D.C. od nového prezidenta a jeho spojenců požaduje nový domácí protiteroristický návrh zákona, zaměřený proti členům Kongresu, proti občanům, proti „pobuřování“, proti „zradě“ a proti „terorizmu“, což vše je poháněno radikálním nadužíváním dvou výrazů, kterými jsou „podněcování“ a „násilí“, a je doprovázeno výzvami, aby občané více spolupracovali s FBI ve smyslu hesla: pokud něco uvidíš, tak něco řekni. Společně s tím pak kráčejí požadavky na nový systém domácího dohledu a špízování.

Někteří z poctivějších navrhovatelú této  nové domácí války proti teroru otevřeně přiznávají, že ji chtějí modelovat podle protiteroristcké války první. Jeden z reportérů deníku  New York Times napsal, že bývalý zpravodajský pracovník v pořadu Hodina zpravodajství na televizi PBS řekl, že USA by podle vzoru Komise pro 11. září měly uvažovat o zřízení Komise proti domácímu extrémizmu, ve které by se některé ze zkušeností z boje proti Al-Khaida aplikovaly zde doma. A generál McChrystal, který léta sloužil jako náčelník velitelství Spojených speciálních  operací v Iráku a byl též nejvyšším velitelem spojeneckých sil v Afghánistánu, v interview na Yahoo News takto otevřeně přirovnal právě zahajovanou válku domácí k protiteroristické válce před 20 lety:

Podobnou dynamiku ve vývoji Al-Khaida jsem skutečně pozoroval v Iráku kde celá generace mladých rozlobených Arabů s nejistou budoucností následovala mocného vůdce, který jim sliboval, že je přivede do lepšího světa, a naplnil je ideologií, jež ospravedlňovala násílí. Totéž se dnes odehrává v Americe…Mám za to že my jsme v tomto radikalizačním procesu ještě mnohem dál a čelíme mnohem těžšímu problému, než si většina Američanů uvědomuje.

Výzvy k pokračování teroru v domácí verzi a doplněné o návrhy na zavedení cenzury a udávání  nejsou omezeny jen na výkřiky osob, které ať tak či onak náležejí do hlubokého státu. Deník Wall Street Journal např. oznamuje, že Joe Biden už ohlásil svůj plán upřednostnit VYDÁNÍ ZÁKONA PROTI DOMÁCÍMU TERORIZMU a současně též naléhá na to, aby v Bílém domě nově fungoval úředník, pověřený dohledem na boj proti ideologicky inspirovaným extrémistům, který bude disponovat dostatečnými  finančními prostředky, aby se svého úkolu mohl s úspěchem zhostit.

Vybral a přeložil Lubomír Man

Přejít nahoru