Dramatické šíření koronaviru v Česku se v posledních týdnech stalo častým tématem německých médií, která poukazují na lehkomyslnost Čechů i tamní vlády. Der Spiegel ve svém příspěvku ale chování Čechů nehodnotí. „Byli Češi, kteří jsou známí svým požitkářstvím, méně opatrní než jiní? Nebo snad vláda pod dojmem nízkých infekčních čísel příliš brzy popustila otěže? Můžeme hádat,“ uvedl.
Magazín nicméně poukazuje na možnou souvislost dění v Česku s tím, že příhraniční okresy v Bavorsku a Sasku sousedící s Českem patří v rámci Německa k nejpostiženějším. „O důvodu můžeme spekulovat: asi 37 000 českých občanů denně dojíždí přes hranice pracovat do Německa,“ napsal.
Magazín popisuje komplikace, se kterými se v Česku rozjíždí očkování a jak část nedostatkových vakcín připadla na zaměstnance Státního zdravotního ústavu a jejich příbuzné.
Der Spiegel dále uvádí, že složitá epidemická situace přivedla nemocnice na hranu jejich kapacit a že například nemocnice v Chebu požádala o pomoc německé sousedy. „Nabídky přijímat české pacienty učinily Bavorsko a Sasko již v říjnu. Ale převážila hrdost miliardáře (Andreje) Babiše, který je premiérem,“ napsal Der Spiegel s tím, že nemocní jsou nyní převáženi do Plzně a Prahy, ačkoli německé kliniky jsou blíže.
„A brblá národ? Ano. Ale ne pouze kvůli tvrdohlavosti vlády, mnohem více kvůli přísným protipandemickým opatřením. Kvůli zavřeným hospodám a divadlům, kvůli nočnímu zákazu vycházení a kvůli nucenému omezení kontaktů,“ uvedl Der Spiegel. Poznamenal také, že na nedělní demonstraci, kde se sešly 3 000 lidí pod heslem, že nejsou žádné ovce, nechyběl ani bývalý prezident Václav Klaus. „U sázkařů téměř 80letý národní populista Klaus patří mezi favority, pokud by se v roce 2023 znovu o nejvyšší státní funkci ucházel,“ dodal magazín.
zdroj: parlamentnilisty.cz