NASA tím

Pokud bude potvrzeno, bude to pouze druhý objekt svého typu, který byl dosud identifikován, což naznačuje, že těchto skrytých asteroidů by mohlo číhat více v gravitačních kapsách Země.

Trojské asteroidy jsou vesmírné horniny, které sdílejí oběžnou dráhu větších planetárních těles ve sluneční soustavě a visí v gravitačně stabilních oblastech známých jako Lagrangeovy body.

Jedná se o kapsy, kde gravitační tahy planety a Slunce dokonale balancují s dostředivou silou jakéhokoli malého tělesa v této oblasti, aby jej v zásadě držely na místě. Píše portál ScienceAlert.

Každý systém se dvěma tělesy má pět Lagrangeových bodů, jak je vidět na následujícím obrázku. Mezi Zemí a Měsícem je jich pět; a dalších pět mezi Zemí a Sluncem.

Ve skutečnosti jsou opravdu docela užitečné – můžeme do nich umístit kosmické lodě a mít přiměřenou jistotu, že zůstanou na místě. Například vesmírný dalekohled Jamese Webba se bude pohybovat v Lagrangian Země-Slunce L2.

Jupiter má nejvíce trojských koní, s více než 9 000 zdokumentovanými. Neptun má 28, Mars má 9 a Uran i Země mají jeden potvrzený kus.

Komentáře