Astronomové si myslí, že našli na oběžné dráze Země další trojský asteroid

Pokud bude potvrzeno, bude to pouze druhý objekt svého typu, který byl dosud identifikován, což naznačuje, že těchto skrytých asteroidů by mohlo číhat více v gravitačních kapsách Země.

Trojské asteroidy jsou vesmírné horniny, které sdílejí oběžnou dráhu větších planetárních těles ve sluneční soustavě a visí v gravitačně stabilních oblastech známých jako Lagrangeovy body.

Jedná se o kapsy, kde gravitační tahy planety a Slunce dokonale balancují s dostředivou silou jakéhokoli malého tělesa v této oblasti, aby jej v zásadě držely na místě. Píše portál ScienceAlert.

Každý systém se dvěma tělesy má pět Lagrangeových bodů, jak je vidět na následujícím obrázku. Mezi Zemí a Měsícem je jich pět; a dalších pět mezi Zemí a Sluncem.

Ve skutečnosti jsou opravdu docela užitečné – můžeme do nich umístit kosmické lodě a mít přiměřenou jistotu, že zůstanou na místě. Například vesmírný dalekohled Jamese Webba se bude pohybovat v Lagrangian Země-Slunce L2.

Jupiter má nejvíce trojských koní, s více než 9 000 zdokumentovanými. Neptun má 28, Mars má 9 a Uran i Země mají jeden potvrzený kus.

Přejít nahoru