V Rusku promluvili o způsobu totálního zničení USA

Expert se odvolává na aspekt dohod o jaderných zbraních, kde se nachází jen omezení počtu jaderných hlavic, ale ne jejich celková výkonnost. „To umožňuje jít po cestě vytvoření megazbraní — bojových hlavic o ekvivalentu více než 100 megatun TNT a raket k nim. Použití takové munice je schopné iniciovat na území USA katastrofické geofyzikální procesy, například erupci supervulkánu Yellowstone,” myslí si Sivkov.

Zastavení platnosti Dohody o likvidaci raket krátkého a středního doletu odstraňuje omezení týkající se okřídlených raket vystřelovaných ze země. Doktor vojenských věd říká, že Rusko má v současné době k dispozici leteckou okřídlenou střelu CH-101, která se svojí startovací hmotností 2 tuny může dopravit bojovou hlavici o váze půl tuny na vzdálenost až 5,5 tisíce kilometrů s přesností zásahu 15-20 metrů.

Pozemní verzi Ch-101 je možné podle experta vyprodukovat za poměrně krátké časové období. Kromě toho existuje i Ch-102, což je analogie Ch-101 s jadernou bojovou hlavicí. Dopravní kontejner se čtyřmi raketami může být umístěn na nákladní vůz, železniční platformu či v námořním kontejneru, říká Sivkov.

Ve vojenském rozpočtu USA je vyděleno 58 milionů dolarů na vývoj pozemní rakety středního doletu. To v Rusku považují za porušení dohody mezi SSSR a USA.

Přejít nahoru