Syndrom toxického šoku: Co způsobuje syndrom toxického šoku u dětí? Co je STŠ?

Co je syndrom toxického šoku?
Syndrom toxického šoku (TSS) je vzácný, ale život ohrožující stav způsobený bakteriemi, které se dostávají do těla a uvolňují škodlivé toxiny.

Je často spojován s používáním tamponů u mladých žen, ale může postihnout kohokoli v jakémkoli věku – včetně mužů a dětí.

TSS se velmi rychle zhoršuje a může být fatální, pokud nebude léčen okamžitě. Ale pokud je diagnostikována a léčena včas, většina lidí se plně uzdraví.

Co způsobuje syndrom toxického šoku u dětí?
Profesor Stephen Powis, národní lékařský ředitel NHS England uvedl, že je „příliš brzy na to“, zda existuje souvislost mezi nemocí a koronaviry.

Pan Powis řekl: „Tyto zprávy jsme viděli až v posledních několika dnech. Požádali jsme naše odborníky, aby to urgentně prozkoumali. “

Profesor Chris Whitty, hlavní lékař, dodal: „Je to velmi vzácná situace, ale myslím si, že je zcela pravděpodobné, že je to alespoň v některých případech způsobeno tímto virem.“

Varování pro lékaře znělo: „Případy mají společné překrývající se rysy syndromu toxického šoku a atypické Kawasakiho choroby s krevními parametry odpovídajícími závažné COVID-19 u dětí.

“Bolest břicha a gastrointestinální příznaky jsou běžným rysem stejně jako srdeční zánět.”

Dr. Nazima Pathan, konzultant pediatrické intenzivní péče v Cambridge, uvedl, že kolegové ze Španělska a Itálie hlásili podobné případy.

Dr. Pathan řekl: „Některým dětem se objevila choroba typu septického šoku a vyrážky – takové projevy, jaké bychom očekávali u syndromu toxického šoku a Kawasakiho choroby (která postihuje cévy a srdce).

„Celkově se zdá, že děti jsou po expozici koronaviru odolnější vůči závažné plicní infekci a počty přijatých na jednotky intenzivní péče jsou relativně nízké.“

Co obecně způsobuje syndrom toxického šoku?
Podle NHS je syndrom toxického šoku způsoben bakteriemi stafylokoky nebo streptokoky.

NHS uvedla: „Tyto bakterie obvykle žijí na pokožce, v nose nebo v ústech, aniž by způsobily újmu, ale pokud se dostanou hlouběji do těla, mohou uvolňovat toxiny, které poškozují tkáně a zastavují činnost orgánů.“

Syndrom toxického šoku se nešíří z člověka na člověka a nevytvoříte si proti němu imunitu, jakmile ji jednou máte, takže ji můžete dostat i vícekrát. “

Přejít nahoru