Senzace: Mikroby neznámé pro vědu objevené na Mezinárodní vesmírné stanici

Tři ze čtyř kmenů byly izolovány v letech 2015 a 2016 – jeden byl nalezen na horním panelu výzkumných stanic ISS, druhý byl nalezen v kupole, třetí byl nalezen na povrchu jídelního stolu; čtvrtý byl nalezen ve starém filtru HEPA, který se vrátil na Zemi v roce 2011.

Všechny čtyři kmeny patří do rodiny bakterií nacházejících se v půdě a ve sladké vodě; podílejí se na fixaci dusíku, růstu rostlin a mohou pomoci zastavit rostlinné patogeny. V podstatě dobré bakterie, které máte kolem, pokud pěstujete věci. Píše portál ScienceAlert.

Možná by vás zajímalo, co takové půdní bakterie dělaly až na ISS, ale astronauti žijící na vesmírné stanici už roky pěstují malé množství potravy, takže není překvapením, že jsme na palubě našli mikroby související s rostlinami.

Jeden z kmenů – nález HEPA filtru – byl identifikován jako známý druh zvaný Methylorubrum rhodesianum. Další tři byly sekvenovány a bylo zjištěno, že všechny patří ke stejnému, dosud neidentifikovanému druhu a kmeny byly pojmenovány IF7SW-B2T, IIF1SW-B5 a IIF4SW-B5.

„Pro pěstování rostlin na extrémních místech, kde jsou zdroje minimální, je nezbytná izolace nových mikrobů, které pomáhají podporovat růst rostlin za stresových podmínek,“ vysvětlili v tiskovém prohlášení dva z týmu, Kasthuri Venkateswaran a Nitin Kumar Singh z NASA JPL.

Vzhledem k tomu, že již víme, že tyto mikroby mohou přežít drsné podmínky ISS, provedl tým čtyři kmeny genetickou analýzou, aby hledal geny, které by mohly být použity k podpoře růstu rostlin.

„Celá sestava genomové sekvence těchto tří kmenů ISS zde uvedená umožní v budoucích studiích srovnávací genomickou charakterizaci izolátů ISS s protějšky Země,“ píše tým ve své studii.

„To dále pomůže při identifikaci genetických determinantů, které by mohly být potenciálně odpovědné za podporu růstu rostlin za podmínek mikrogravitace, a přispěje k rozvoji soběstačných rostlinných plodin pro dlouhodobé vesmírné mise v budoucnosti.“

Přejít nahoru