Americké námořnictvo uvedlo, že íránská plavidla v pondělí zaútočila na dvě americké lodě v Perském zálivu. Incident přinutil USA jednat, přičemž jedna válečná loď vypálila varovné výstřely na íránské čluny. Během neuvěřitelně blízkého setkání – které mohlo vyústit v kolizi, americké námořnictvo uvedlo, že íránské čluny se v jednom okamžiku dostaly jen „62 metrů“ od obou amerických lodí.

Americké námořnictvo ve svém prohlášení uvedlo, že 26. dubna ve 20 hodin tři rychlá pobřežní útočná plavidla Íránských islámských revolučních gard (IRGCN) (FIAC) „neprováděly náležitý ohled na bezpečnost ostatních plavidel“.

Dodali, že plavidla se nacházela „v těsné blízkosti námořních lodí USA“ v mezinárodních vodách severního Arabského zálivu.

Americké námořnictvo uvedlo, že se plavidla přiblížila k hlídkové pobřežní lodi amerického námořnictva USS Firebolt (PC 10) a hlídkové lodi US Coast Guard USCGC Baranoff (WPB 1318) na „zbytečně blízko“ – s nejbližším bodem pouhých „68 metrů“ k obě americké lodě.

Po několika varováních vystřelil Firebolt varovné výstřely, uvedlo americké námořnictvo.

V prohlášení znělo: „Firebolt a Baranoff prováděli v době incidentu rutinní námořní bezpečnostní operace v mezinárodních vodách.

„Americké posádky vydaly několik varování prostřednictvím rádiových mostů a zařízení hlasitého volání, ale plavidla IRGCN pokračovaly v manévrech na krátkou vzdálenost.“

„Posádka Fireboltu poté vypálila varovné výstřely a plavidla IRGCN se vzdálila do bezpečné vzdálenosti od amerických plavidel.“ Píše portál Express.co.uk.

VIDEO ZDE

Americké námořnictvo během celého incidentu uvedlo, že síly se pokusily „snížit riziko nesprávného výpočtu, zabránit kolizi a deeskalovat situaci“.

RSS Protext – kultura

  • Ministr Lipavský uvedl do funkce novou generální ředitelku Českých center
    Praha 1. prosince 2023 (PROTEXT) - Generální ředitelkou Českých center se stává Jitka Pánek Jurková. Do vedení sítě českých kulturních institutů v zahraničí přichází po šesti letech řízení jednoho z nich, Českého centra v Bruselu. Do funkce Pánek Jurkovou 1. prosince 2023 jmenoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský na základě výsledků výběrového řízení. Česká centra […]
  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]