Viktor Orbán

Evropská unie chystá klimatickou daň pro majitele aut a domů. To zničí střední třídu, prohlásil Orbán

Největším nebezpečím je podle Gulyáse to, že Evropská komise (EK) chce „tlačit zvýšení cen na spotřebitele tím, že zdaní majitele domů a aut“. „Země Višegrádu to budou vetovat a odmítat,“ věří Gulyás a dodává, že „maďarská vláda je pevně odhodlána chránit výsledky svého programu na snižování nákladů veřejných služeb.“

Gulyás dále uvedl, že ke krizi přispěla nedávná opatření ze strany EK. ,,Z důvodu ochrany klimatu si Brusel vynutil odklon od tradiční výroby energie a zároveň liberalizoval trhy s plynem a elektřinou bez přechodného období. Také, když se loni a letos na jaře začaly objevovat první známky krize, měly evropské zásobníky plynu rekordně nízké množství plynu,“ připomněl Guylás. ,,Jako poptávka rostla, nabídka klesala a dlouhodobé dohody o dodávkách plynu v Evropě měly vypršet,“ dodal. „A Brusel šest měsíců neudělal nic; nevedl žádná jednání s evropskými dodavateli energie,“ kritizoval dále Gulyás.

Nejnovější klimatické návrhy Bruselu se budou týkat zejména dopravy, aut, veřejných budov a rodinných domů. To podle Gulyáse znamená, že namísto uplatňování zásady, že by to měl zaplatit znečišťovatel a přimět tak nadnárodní společnosti, aby náklady za ochranu životního prostředí nesly oni, by tak Brusel uvalil daň na domy a auta obyčejných lidí. Cena zemního plynu se na evropských trzích za poslední rok zvýšila o 400 procent a cena elektřiny o 80 až 100 procent, podotkl Gulyás s tím, že náklady na energie vzrostly všude kromě Maďarska.

Premiér Viktor Orbán při summitu EU v tomto týdnu uvedl, že plánovaný klimatický balíček Fit for 55 a následné vysoké ceny energií „zničí“ evropskou střední třídu. Ostře kritizoval práci komise a jejího zeleného komisaře Franse Timmermanse. “Osoby zodpovědné za vysoké ceny elektřiny a plynu ohrožují evropskou demokracii,” řekl a argumentoval, že osud demokracie závisí na středních vrstvách. Premiér vyzval ke stažení ideologických zelených plánů a jejich přehodnocení. Neuvážené plány komise by podle Orbána rozbily evropskou ekonomiku. “To musí být zastaveno,” dodal maďarský premiér.

zdroj: magazin1.sk

Přejít nahoru